7 راه حل نخوابیدن نوزاد و ذکر دلایل

7 راه حل نخوابیدن نوزاد و ذکر دلایل

 • 7 راه حل نخوابیدن نوزاد و ذکر دلایل

  نیاز نوزادان به خواب بیشتر بر همگان آشکار می‌باشد. این امر به ویژه برای والدینی که در طول روز بسیار خسته شده اند، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد؛ چرا که تنها زمانی که کودکان در خواب باشند، والدین بدون نگرانی در مورد تامین نیازهای آنها، قادر به استراحت هستند. اما در شب‌هایی که کودکان نمی خوابند، چه اتفاقی می‌افتد؟ با وجود استفاده از همه روش‌هایی که با آنها آشنا می‌باشید، اگر همچنان کودک شما نخوابیده و در حال گریه کردن می‌باشد، باید چه کاری انجام داد؟

  7 راه حل نخوابیدن نوزاد و ذکر دلایل
  1. نوزادتان به شما نیاز دارد:

  گاهی اوقات، تنها چیزی که کودک بدان نیاز دارد، تماسی از سوی مادر بوده و تا زمانی که مادرشان آنها را لمس ننماید، به گریه خود ادامه می‌دهند، در چنین مواردی، خوابیدن در کنار کودک بهترین

  گزینه برای جلوگیری از گریه او می‌باشد و بهتر است گفته‌های منفی افراد را نادیده بگیرید، اگر این روش کارآمد بود، به استفاده از آن ادامه دهید و همراه با کودک خود بخوابید.

  2. ساعت بیولوژیکی بدن کودک شما دچار اغتشاش شده است:

  این امر در بین نوزادان بسیار شایع و رایج می‌باشد، چرا که همچنان در حال تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن خود می‌باشند. این امر به دلیل تازه به دنیا آمدن آنها می‌باشد. مکانیزم‌های داخلی بدن نوزادان امری عادی بوده و نمی توانید آنها را به خاطر آن، مورد سرزنش قرار دهید.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  علت نخوابیدن نوزاد

  7 راه حل نخوابیدن نوزاد و ذکر دلایل
  3. کودک شما احساس درد می‌نماید:

  شایان ذکر است تنها راهی که کودکان می‌توانند احساس درد خود را بروز دهند، گریه کردن است، بنابراین، در صورتی که کودک شما شروع به گریه نموده و این امر را متوقف نمی نماید، بهتر است تا بدنش را برای پی بردن به بخش صدمه دیده، کنترل نمایید.  توضیح داده شد که در صورتی که این درد ناشی از آسیب بیرونی نباشد، شاید این امر ناشی از درد درونی نظیر عفونت یا درد معده، باشد، در چنین مواردی بهتر است تا به پزشک خود مراجعه نمایید.

  4. نیاز به تغییر روال در کودک:

  این امر در کودکان بیشتر رایج و معمول می‌باشد، همانند بزرگسالان، کودکان نیز از روال عادی زندگی خسته شده و گاهی اوقات نیز دلیل نخوابیدن آنها به دلیل کسل شدن از روال عادی زندگی خود می‌باشد. از این رو، نیاز به ایجاد تغییراتی در زندگی خود دارند، بنابراین با انجام تغییراتی نظیر تغییر زمان تغذیه کودک خویش، می‌توانید این روال عادی در زندگی آنها را تغییر دهید. این روش، بر اساس آزمون و خطا بوده و در صورت عدم موفقیت در تلاش‌های اولیه خود نباید صبرتان را از دست دهید.

  دلایل نخوابیدن کودک

  تغییر روال در زندگی کودکان
  5. نیاز به جنبش و تغییر مکان در کودک:

  نوزادان در طول روز بسیار حرکت می‌نمایند- این حرکت و جنبش از داخل رحم شروع شده و بعد از تولد نیز ادامه می‌یابد، جنبش و حرکت منجر به تهسیل خشم شده و اضطراب جسمانی آنها را تسکین می‌بخشد و اگر مشکلی داشته باشند، اولین کاری که انجام خواهند داد، بروز آن می‌باشد، مطمئنا، گریه کردن یکی از این روش‌های بروز بوده و محدود نمودن آنها یکی از بدترین روش‌ها برای بدتر نمودن شرایط شان می‌باشد.

  6. خسته بودن یا داشتن انرژی بیش از حد از دلایل نخوابیدن نوزاد:

  هنگامی که کودکان به اندازه کافی نخوابیده اند، تمایل بیشتری به تحریک پذیری داشته و نسبت به هرچیز کوچک نیز داد و بیداد می‌نمایند. برعکس، حساسیت بیش از حد به صداهای بلند مربوط به تلویزیون یا اسباب بازی ها، منجر به دشوار شدن خوابیدن آنها می‌گردد، باید محیطی را برای کودکان ایجاد نمایید تا به راحتی بدون هیچ حواس پرتی یا اختلالی، قادر به خوابیدن باشند.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  گریه های کودک

  7 راه حل نخوابیدن نوزاد و ذکر دلایل
  7. دندان درآوردن از دلایل نخوابیدن کودکان:

  دندان در آوردن یکی از فرآیندهای دردناک برای کودک می‌باشد، چرا که نه تنها پدیده ای ناخوشایند برای آنها می‌باشد، بلکه خوابیدن در موقعیت‌های خاص منجر به وارد شدن فشار به فک، دهان و در نهایت، حس ناراحتی در آنها می‌گردد. بنابراین  اشاره کرده ایم اگر کودک شما در طول روز رفتاری عادی داشته اما هنگام شب احساس ناراحتی می‌نماید، این امر ناشی از دندان درآوردن، می‌باشد.

  کارهایی که وقتی کودک شما نمی خوابد باید انجام دهید

  حال که با دلیل نخوابیدن کودک خویش آشنا شده اید، زمان حل این مشکل فرا رسیده است.

  با توجه به دلیل نخوابیدن کودک خویش، می‌توانید بهترین روش مقابله با آن را از لیست ارائه شده، انتخاب نمایید:

  • ایجاد روالی برای ساعت بیولوژیک بدن کودک خویش، تا قادر به سازگاری با یکدیگر باشند؛ باید ساعاتی مشخص برای غذا و خواب میان روزی، تعیین نمایید.
  • در صورت وجود پریشانی‌های خارج از کنترل شما، باید از دستگاه جذب کننده سر و صدا استفاده نمایید، حتی می‌توانید از نرم افزارهای مخصوص گوشی‌های همراه نیز برای جذب نویزهای سفید استفاده کنید.
  • به جای تکان دادن کودک خویش، بهتر است تا لالایی بخوانید، سعی نمایید تا برخی از موارد را متفاوت‌تر از روال عادی انجام دهید.
  • گرایپ واتر یکی از روش‌های مناسب برای درمان دل درد می‌باشد، این دارو همچنین در درمان، سکسکه نیز مؤثر می‌باشد.
  • در صورت حساسیت شدید کودک شما، صدای اشیای ایجاد کننده سر و صدا را کاهش داده، با پچ‌پچ صحبت نموده و میزان روشنایی را حتی‌الامکان کاهش دهید تا بدین ترتیب محیطی مناسب برای خواب کودک خویش ایجاد نمایید.
  • استفاده از ژل تسکین دهنده درد ناشی از دندان درآوردن، مفید می‌باشد. اسباب بازی‌های مخصوص دندان درآوردن، دندان گیرها، ابزارهای بصری و متحرکی که منجر به حواس پرتی کودکان می‌شوند نیز مفید واقع می‌شوند؛ برای کودکان، می‌توان از یخ یا آب سرد استفاده نمود.
  • در طول روز کودکان را حتی‌الامکان در معرض نور اضافی قرار دهید، پرده‌ها را کنار زده و اجازه دهید تا نور خورشید وارد خانه شود و بدین ترتیب کودک شما در معرض نور طبیعی خورشید قرار بگیرد.
  • در صورتی که فرزند شما خواب آلود بوده اما نمی خوابد، بهتر است تا وی را در رختخواب خود قرار دهید. این امر منجر به برقراری ارتباط بین رختخواب و خواب در کودک شده و منجر به تسهیل خواباندن فرزندتان می‌گردد.
  • از آرام بخش‌ها استفاده نمایید.
  • در طول شب، هنگامی که فرزندتان دراز کشیده، به وی شیر دهید. این امر منجر به ایجاد حس خواب آلودگی در آنها می‌گردد.
  • پس از اتمام شیردهی از آروغ زدن فرزند خویش، مطمئن شوید؛ عدم آروغ زدن منجر به ایجاد حس درد و ناراحتی در آنها می‌گردد.
  • برای دل درد می‌توان از قطره‌های مخصوص گاز معده استفاده نمود.
  • دمای اتاق را برای حصول اطمینان از گرما یا سرمای بیش از حد کنترل نمایید.
  • گوشه ای از اتاق که رختخواب کودک در آن قرار گرفته است را به منظور همگن بودن دمای اتاق در تمامی نقاط، باید کنترل گردد.
  7 راه حل نخوابیدن نوزاد و ذکر دلایل

  البته احتمال وجود چندین دلیل برای نخوابیدن فرزند شما نیز وجود دارد بلکه این امر می‌تواند ناشی از ترکیب عوامل مختلف نیز باشد، بنابراین، تحت عنوان پدر و مادر وظیفه شما، کشف دلیل نخوابیدن فرزندتان و ایجاد محیط مناسب برای خواب وی در آرامش می‌باشد.

  7 راه حل نخوابیدن نوزاد و ذکر دلایل

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.