ورزش‌های مناسب برای کودکان بیش فعال

ورزش‌های مناسب برای کودکان بیش فعال

 • ورزش‌های مناسب برای کودکان بیش فعال

  اگر تا به حال با کودکان بیش فعال برخورد داشته اید حتما اولین چیزی که متوجه آن شده اید این است که آنها نمی توانند برای چند دقیقه آرام و بدون حرکت سر جای خود بنشینند به همین منظور مطالعاتی در این زمینه صورت گرفته است که نشان می‌دهند حدود 30 دقیقه ورزش روزانه می‌تواند به طور قابل توجهی علائم اختلال کم توجهی بیش فعالی را کاهش دهد.

  والدینی که سعی می‌کنند بچه هایشان را از تلویزیون و رایانه دور کنند ممکن است این عمل را دشوار، به خصوص در طول ماه‌های سرد زمستانی بدانند که تمرین در فضای باز را تقریبا غیر ممکن می‌سازد.

  قبل از اینکه کودکان بیش فعال روزانه ورزش انجام دهند، ابتدا آنها را با ورزش آشنا کنید به این ترتیب که کودکان با ورزش در محیط‌های داخلی و ایده‌های حرکتی شروع کنند.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  حرکات موزون برای سوزاندن انرژی زیاد:

  حرکات موزون فعالیتی عالی برای سوزاندن انرژی بالا در کودکان است. همچنین راه سرگرم‌کننده ای برای والدین و کودکان برای لذت بردن و سپری کردن زمان در کنار هم است. پخش آهنگ‌های مناسب همه را تشویق می‌کند از جا بلند و فعال شوند. لیستی را تنظیم کنید تا شما و کودکانتان از هر لحظه ای لذت ببرید.

  اگر نیم ساعت حرکات موزون برای شما و یا بچه هایتان خسته کننده است آن را در طول روز به بخش‌های کوتاهی تقسیم کنید. زمانی که بچه‌ها بی میل می‌شوند، آهنگی را پخش کنید و به یاد داشته باشید که برای بدن و مغز آنها خوب است.

  فعالیت‌های ایروبیک برای هماهنگی:

  هر نوع ورزش هوازی می‌تواند اثرات مثبتی روی کودکان بیش فعال داشته باشد تا انرژی اضافی خود را بسوزانند با این حال، برخی از انواع فعالیت‌ها می‌توانند تمرکز ذهنی را بهبود بخشند.

  برای گرفتن نتیجه بهتر تمرین‌هایی را انتخاب کنید که فعالیت هوازی و دقت را شامل می‌شوند. این کار به فعال کردن کارکرد اجرایی مغز کمک می‌کند، که به بهبود تمرکز ذهنی در کودکان مبتلا به بیش فعالی مرتبط بوده است.

  در حالت ایده آل، شما می‌خواهید فرزندانتان بازی‌هایی انجام دهند که هماهنگی و دقت را بالا ببرند. هر چه بازی پیچیده‌تر شود، کودک می‌تواند بیشتر سود ببرد.

  ایروبیک کودکان

  برخی بازی‌های خانگی این معیارها را دارند:
  • زمین آتشفشانی: احتمالا قبلا این بازی را انجام داده اید. تصور کنید که کف زمین آتش فشان است و شما تنها در نقطه ایمن قرار دارید. حال، کودکان خود را به چالش بکشید تا بدون آتش‌سوزی از زمین عبور کنند.
  • لی لی: از نواری استفاده کنید تا لی لی را بر روی یک زمین سخت ایجاد کنید. لی لی به کودکان کمک می‌کند تا در حین انجام هماهنگی، اعداد را شناسایی کنند.
  • اسب: سالن بسکتبال سرپوشیده، این بازی را برای کودکان ایمن می‌سازد تا در داخل بازی کنند. دویدن، کودکان را به بهبود دقت فیزیکی هنگام استفاده از کلمات تشویق می‌کند. شما حتی می‌توانید بازی‌هایی را که از کلمات مختلف، یا حتی ریاضی، بسته به سن کودک خود استفاده می‌کنید، گسترش دهید.
  بهبود تمرکز با هنرهای رزمی:

  یکی دیگر ازورزش‌های مناسب برای کودکان بیش فعال، هنرهای رزمی مثل تکواندو و کونگ فو، تمرکز ذهنی کودکان را همانند فیزیک بدن بهبود می‌دهند. بسیاری از کودکان بیش فعال از یادگیری هنرهای رزمی لذت می‌برند زیرا آنها حرکات گوناگونی را تمرین می‌کنند که آنها را علاقه مند و فعال نگه می‌دارد. البته نوعی سرگرمی است که هر فرد می‌تواند بدون هیچ تجهیزاتی در خانه تمرین کند. ورزش‌های دیگر نیز ممکن است مزایای مشابهی ارائه دهند، اما تمرین در داخل خانه دشوارتر است.

  توجه: برخی از کارشناسان معتقدند بدترین رشته ی ورزشی برای کودکان بیش فعال رشته‌های خشن مثل بوکس و رزمی است اما در این مورد اتفاق نظری وجود ندارد پس فراموش نکنید که رشته‌های رزمی برای همه بچه‌های بیش فعال مناسب نیست و برای برخی نتیجه ی عکس را خواهد داشت پس در این مورد با پزشک فرزندتان مشورت کنید.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  بیش فعالی و حرکات:

  محققان به دنبال دلایلی برای والدین هستند که حرکات و بیش فعالی را یک مشارکت اساسی تلقی کنند. فعال ماندن، سوزاندن انرژی اضافی و تمرکز ذهنی مهارت‌های اجتماعی را بهبود می‌بخشد. با توجه به تمام مزایا، واضح است که والدین باید کودکان را تشویق کنند تا هر زمان که ممکن است تمرینات ورزشی را انجام دهند.

  برنامه تعادل مغز برای ادغام ورودی‌های حسی و تقویت مهارت‌های حرکتی از طریق فعالیت‌هایی که برای بهبود تعادل و ثبات و افزایش ماهیچه طراحی شده اند، تلاش می‌کند تا کودک بتواند سریع تر واکنش دهد.

  رویکرد یکپارچه منحصر به فرد ما به کودک شما در رسیدن به بدن مطلوب و عملکرد مغز کمک می‌کند که از آموزش پیشرفته، آکادمیک، اجتماعی و عاطفی بهره ببرد. شما از پیشرفت‌های فیزیکی و آکادمیک فرزند خود در طی برنامه خود، شگفت زده خواهید شد.

  کودکان بیش فعال

  طبیعت درمانی:

  مورد دیگر از ورزش‌های مناسب برای کودکان بیش فعال این است که، طبیعت تاثیر مثبت زیادی بر کودکان دارد. هرچه زمان بیشتری در محیط طبیعی سپری کنید، توانایی بیشتری برای تمرکز دارند. حتی 20 دقیقه ورزش در یک خیابان پر از درخت می‌تواند علائم را بهبود بخشد.

  قرار گرفتن در معرض فعالیت‌های خارج از فضای باز مانند چادر زدن، ماهیگیری، یا دویدن در میان درختان می‌تواند به کودکان کمک کند که از علائمی نظیر خستگی توجه و افزایش صبر و برانگیختن ناگهانی، بهبود یابند.

  خواب بهتر، کنترل پرخاشگری:

  افراد بیش فعال اغلب دچار مشکلات خواب می‌شوند و دیده شده عادت‌های بد خوابیدن می‌تواند تمرکز را کاهش دهد. فعال بودن به طور فیزیکی می‌تواند به کودکان بیش فعال کمک کند تا پرخاشگری خود را کنترل و بهتر بخوابند.

  ورزش کردن به بدن ما در انتقال بین مراحل خواب و خستگی جسمی کمک می‌کند و می‌تواند مقدار زمانی که در خواب عمیق سپری می‌کنیم را افزایش دهد. نیم ساعت صرف بالا رفتن از یک درخت و یا انجام یک فعالیت فیزیکی می‌تواند به معنی خواب بهتر و کاهش افسردگی، اضطراب و استرس در طول روز باشد.

  چه ورزش‌هایی خوب است؟

  تمرینات هوازی به افزایش تولید انتقال دهنده عصبی و به افزایش رشد سلول‌های جدید مغز کمک می‌کنند و می‌توانند عملکرد اجرایی را بهبود بخشند. برخی از این ورزش‌ها عبارتند از:

  کاراته

  در کودکان بیش، فعال کاراته باعث تمرین خود کنترلی و فرونشاندن پرخاشگری کودکان می‌شود زیرا کارهای روتینی مانند تعظیم کردن به استاد، بی حرکت ماندن در طول آموزش تمرینات، کمک به خود تنظیمی در کودکان می‌کند. کاراته سبب بالا رفتن اعتماد به نفس، افزایش تمرکز این کودکان می‌شود. در کاراته کودک باید یاد بگیرد که در زمان تمرین به حریف آسیبی نرساند.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  شنا کردن

  شنا یکی از ورزش‌های بسیار مفید برای کودکان بیش فعال است که به تقویت اندام‌ها و عضلات بدن، رشد استخوان بندی کودک، تنفس بهتر کودکان، افزایش حجم ریه ها، منظم کردن الگوی خواب شبانه و رشد اعتماد بنفس و احساس استقلال کمک می‌کند و موجب کاهش اختلال بیش فعالی خواهد شد. اگر کودک شما از آب می‌ترسد ابتدا با بازی‌های آبی در حمام یا زیر دوش ترس او را کاهش دهید.

  شنا برای کودکان

  فوتبال

  یکی دیگر از ورزش‌های مناسب برای کودکان بیش فعال، فوتبال است که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از بیماری‌های مختلف، تقویت کارکرد قلب و عروق و جلوگیری از افزایش فشار خون و قند خون می‌شود.

  جودو

  جودو یکی دیگر از ورزش‌های مناسب برای کودکان بیش فعال است زیرا سبب می‌شود این کودکان بیاموزند که چگونه در فشار‌های زندگی آرامش خود را حفظ کنند. همچنین انجام این ورزش موجب بالا رفتن آمادگی جسمانی، افزایش انعطاف پذیری و قدرت بدنی، سلامت دستگاه قلبی و عروقی، افزایش قدرت تمرکز و حافظه، بهبود در کار و فعالیت‌های روزانه می‌شود.

  ورزش‌های تیمی یا فردی:

  ایده آل ترین ورزش برای کودکان بیش فعال آن دسته است که کودک تمرکز فردی بیشتری داشته باشد. بسیاری از این ورزش‌ها به ورزشکاران فرصت رقابت با افراد دیگر را می‌دهند، اما آنها باید تجربه فردی به عنوان بخشی از یک تیم را به دست آورند، زیرا امتیازات فردی آنها اغلب به امتیاز کلی تیم کمک می‌کند. یکی از مزایای عمده ورزش‌های فردی برای کودکان بیش فعال تعامل مستقیم بین مربی و ورزشکار است.

  ورزش‌های فردی یک فعالیت آموزشی را ارائه می‌دهند که در آن آموزش بیشتر از یک مورد است. برای کودکان بیش فعال ساده‌تر است اگر عوامل حواس پرتی کمتری وجود داشته باشد و مربی به طور خاص در اختیار آنها باشد. یک ورزشکار با اختلال کم توجهی بیش فعالی، ممکن است زمان بیشتری برای توجه نیاز داشته باشد.

  در حالی که ورزش‌های فردی مزایای ویژه ای برای کودکان بیش فعال دارد، هنوز برخی ورزش‌های گروهی وجود دارند که ممکن است از بازی لذت ببرند:

  • بسکتبال
  • هاکی
  • فوتبال

  ورزش، هاکی و فوتبال ورزشی هستند که ورزشکاران تقریبا همیشه در حال حرکت هستند و زمان بیکاری کمی وجود دارد.

  فوتبال کودکان

  ورزش‌های کم تاثیر در بهبود بیش فعالی:

   

  • بیسبال
  • وزنه برداری
  • بولینگ
  فواید ورزش برای کودکان بیش فعال:
  1. انجام ورزش سبب افزایش جریان خون در مغز و کاهش اضطراب و عصبانیت در کودکان و نوجوانان بیش فعال می‌شود.
  2. انجام ورزش، وزن را کاهش می‌دهد و یا متعادل نگه می‌دارد.
  3. فعالیت‌های ورزشی سبب انتشار اندورفین در مغز شده؛ بنابراین افراد پس از ورزش احساس نشاط و آرامش می‌کنند.
  4. انجام مرتب فعالیت‌های ورزشی موجب رشد ذهنی کودکان بیش فعال می‌شود.
  5. ورزش سبب تخلیه انرژی کودکان بیش فعال می‌شود و ورزش کردن راهی برای آزاد کردن انرژی‌های نهفته کودک است.
  6. انجام ورزش سبب افزایش تمرکز کودکان بیش فعال می‌شود زیرا هنگام ورزش مغز شروع به ترشح ترکیبات شیمیایی می‌کند که به آنها انتقال دهنده عصبی گفته می‌شود. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که نقش مهمی در افزایش تمرکز کودکان بیش فعال دارد.
  7. ورزش کردن سبب تقویت عروق خونی مغز می‌شود به همین علت منجر به بهبود قدرت فکر کردن در کودکان بیش فعال می‌شود.
  8. ورزش کردن سبب بهبود فعالیت بخش‌هایی از مغز که مسئول فکر و تمرکز هستند، می‌شود.
  کودکان بیش فعال باید چقدر ورزش کنند؟

  یکی دیگر از مواردی که باید در مورد ورزش‌های مناسب برای کودکان بیش فعال بدانیم این است که، کودکان بیش فعال بهتر است در تمام روزهای هفته 60 دقیقه ورزش متوسط تا شدید نمایند. اگر کودک بیش فعال به پیاده‌روی علاقه مند است روزی 20 دقیقه پیاده‌روی می‌تواند بر روی او اثر مثبتی بگذارد.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.