مواردی به ظاهر ساده ولی مهم در تربیت فرزند موفق

مواردی به ظاهر ساده ولی مهم در تربیت فرزند موفق

 • مواردی به ظاهر ساده ولی مهم در تربیت فرزند موفق

  مهم ترین وظیفه والدین پس از بچه دار شدن تربیت او است. همواره والدین در تلاش هستند که کودکانی سالم تربیت نمایند و زندگی شادی برای آن ها به ارمغان آورند اما گاهی به طور ناخواسته اشتباهاتی انجام می دهند که تاثیر فراوانی بر کودک دارد.

  والدینی که می خواهند کودکانی موفق و شاد تربیت کنند، باید چند جا حواسشان به کودک باشد تا تربیت آنها دچار مشکل نشود. در این بخش  چند نمونه از اشتباهات تربیتی والدین را آورده ایم.

  دریغ نمودن محبت از کودک

  بسیاری از والدین برای تنبیه کودک خود پس از خطا محبتشان را از او دریغ می کنند مثلا به دلیل خطای کودک او را دعوا می کنند و وقتی کودک قهر کرده و سر میز غذا نمی آید، می گویند بزار تنبیه بشه. این اشتباه سبب می شود کودک دریابد که والدینش او را دوست ندارند.

  این کودک به شدت احساس تنهایی و بی تکیه گاهی می کند و به عنوان یک تشنه محبت، به اجتماع وارد می شود و به راحتی در دام دوستی های کاذب خیابانی و سوء استفاده های عاطفی قرار خواهد گرفت.

  بهترین دکتر متخصص اطفال (کودکان – نوزادان) تبریز

  قهر کردن کودک

  مواردی به ظاهر ساده ولی مهم در تربیت فرزند موفق

  تنها گذاشتن کودک

  برخی والدین هیچ وقت اجازه نمی دهند که کودکشان در اتاق آنها بخوابد و برای تربیت کودک مستقل سعی می کنند همیشه او جدا بخوابد اما اگر کودک شما روز سختی را گذرانده و دچار ناامنی است یا نگرانی و اضطرابی را تجربه می کند، او را درک کنید و به کنار او بروید و به کودک احساس امنیت دهید.

  اعتنا نکردن به کودک

  یکی از کارهایی که والدین برای لوس نشدن کودک خود انجام می دهند، بی اعتنایی به کودک است. کودک برای رشد روحی سالم باید محبت شما را درک کند و بفهمد که شما همیشه و در همه حال او را حمایت کرده و دوستش دارید پس زمانی که کودکتان از پارک، مدرسه، مهد و… باز می گردد به استقبال او بروید و در آغوشش بگیرید تا بداند برگشت او به خانه برای شما مهم بوده و همیشه منتظر او هستید.

  فرق گذاشتن بین فرزندان

  اغلب پدر و مادرها در نظر خود میان فرزندانشان هیچ تفاوتی قائل نشده و با همه فرزندانشان به یک شکل برخورد می کنند اما معمولا فرزندان دیدگاه یکسانی با والدین شان نداشته و از تبعیض پدر و مادرشان شکایت می کنند.

  وقتی که والدین نسبت به یکی از فرزندان توجه بیشتری نشان بدهند، فرزندان نسبت به والدین و فرزند مورد توجه احساس کینه و نفرت پیدا می کنند و دچار حس خود کم بینی و سرخوردگی می شوند.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  فرق گذاشتن بین فرزندان

  مواردی به ظاهر ساده ولی مهم در تربیت فرزند موفق

  آزادی بیش از حد به کودک

  برخی والدین آزادی بیش از حدی به کودک خود می دهند. تربیت سهل گیرانه نتایج نامطلوبی را در روان کودک برجا می گذارد و سبب می شود کودکان در آینده به افرادی هیجانی و تکانشی تبدیل شند و مورد آسیب های فراوانی قرار گیرند زیرا جامعه همانند اعضای خانواده با آنان رفتار نمی کند.

  نادیده گرفتن کارهای خوب کودک

  کودکان نیاز دارند تا توسط والدین خود مورد تشویق قرار بگیرند. برخی والدین اهمیتی به کارهای خوب کودک نمی دهند و تنها رفتارهای بد او را مورد توجه قرار داده و او را سرزنش می کنند.

  این اشتباه تربیتی سبب می شود کودکان کارهای خوب انجام ندهند. اگر می خواهید کودک در آینده بیشتر از خود کارهای خوب بروز دهد، مدام تشویق کنید و با مهربانی کردن به کودک خود نشان دهید که چقدر رفتار آن ها برای شما اهمیت دارد.

  تشویق و پاداش افراطی

  تشویق های والدین در زمان کودکی یکی از مهمترین موارد آموزشی و تربیتی است که بسیار بر روی رشد کودکان تاثیرگذار است و به سلامت روان آن ها کمک می کند. تشویق کودکان علاوه بر تقویت عزت نفس و روحیه کودکان حتی در دوران نوجوانی، جوانی و بزرگسالی نیز تاثیزگذار خواهد بود اما تشویق و پاداش شما نباید به صورت افراطی باشد.

  بهترین متخصص کودکان و نوزادان

  تشویق و پاداش کودک

  مواردی به ظاهر ساده ولی مهم در تربیت فرزند موفق

  تنبیه بی دلیل کودک

  کتک زدن و تنبیه بدنی اثرات مخربی را بر روان کودک نیز به جا می گذارد و باعث می شود حس انتقام جویی و روحیه خصمانه در او پرورش یابد. شما با تنبیه کودک ارتباط صمیمی و احترام بین خود و کودکتان را از بین می برید.

  اگر شما به دلیل گریه زیاد یا حال بد کودکتان او را تنبیه می کنید، به او یاد می دهید که احساسات خود را نادیده بگیرد و همیشه به فکر دیگران باشد تا آنها اذیت نشوند.

  دیدن فیلم ترسناک با کودک

  برخی والدین در کنار فرزندانشان فیلم ترسناک می بینند و بر این باور هستند که فیلم ترسناک تاثیر عمیقی بر روان آن ها می گذارد زیرا کودکان نسبت به بزرگسالان درک کم تری نسبت به واقعیت دارند. دیدن فیلم ترسناک سبب آسیب زدن کودک به خود و همسالان، کابوس های شبانه کودکان و از خواب پریدن ها و… خواهد شد.

  فیلم ترسناک با کودک

  مواردی به ظاهر ساده ولی مهم در تربیت فرزند موفق

  بی اهمیتی به بلوغ جنسی کودک

  پدر و مادرها در بلوغ جنسی در کودکان باید بدانند رفتارهای اشتباه و بدون آگاهیشان باعث میشود کودک آسیب ببیند. کودکان از بدو تولد تمام احساس ها و رفتارها و حتی تغییر در تنفس پدر و مادر را احساس میکنند و کنجکاویشان را برانگیخته میکند پس رفتارهای جنسی پدر و مادر از بدو تولد کودک باید در اتاقی جداگانه و کاملا به دور از چشم کودک باشد و مادران و پدران باید در هنگام حمام کردن کودک، حتما با لباس زیر، کودک را حمام کنند و به طور کامل عریان نباشند. رفتارهای اشتباه والدین و بی اهمیتی به بلوغ جنسی کودک مشکلات فراوانی را برای او به وجود می آورد.

  تهدید کردن کودک

  برخی والدین پس از بروز خطا از طرف کودک او را تهدید به تنبیه می کنند اما هیچ وقت عواقب کارش را به او نشان نمی دهند. تهدید به تنبیه روشی نامناسب و بدون نتیجه در کنترل و مهار رفتار کودک است که سبب می شود کودک حرف های شما را باور نکند و بار دیگر اشتباهش را تکرار کند.

  تهدید کردن کودک

  مواردی به ظاهر ساده ولی مهم در تربیت فرزند موفق

  رشوه دادن به کودک

  برخی والدین برای انجام کار خوب و یا انجام ندادن کار بد به کودک پاداش می دهند. با این روش کودک شرطی می شود که حتی برای انجام وظایفش نیز باید پاداش دریافت کند؛ این مسئله در آینده مشکل ساز خواهد شد. جایزه باید نشانه قدردانی و تشکر والدین نسبت به شخصیت کودک باشد اما رشوه دادن به کودک می فهماند که نسبت به توانایی های او شک دارید.

  هماهنگ نبودن در تربیت کودک

  سبک فرزندپروری مشخصی را برای خود در نظر بگیرید و در مورد تربیت فرزندتان با همسرتان صحبت کنید و به توافق برسید زیرا هماهنگ نبودن در تربیت کودک و زمانی که شما دو روش تربیتی را در پیش بگیرید کودک سردرگم می شود و احتمالا بدرفتاری او افزایش می یابد.

  امر و نهی زیاد به کودک

  امر و نهی کردن والدین به فرزندان در تربیت نقش مؤثری دارد، ولی باید توجه داشت که زیاده روی در این امر، باعث بروز اختلال در رفتار فرزندان می گردد. اگر در امر و نهی زیاده روی کنیم ممکن است فرزندانمان دچار خودکم ¬بینی و کاهش اعتماد به نفس شده و جرأت بروز دادن خلاقیّت خود را نداشته و دنباله رو و تابع دیگران شوند.

  مواردی به ظاهر ساده ولی مهم در تربیت فرزند موفق

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.