محیط زندگی چه تاثیری روی کودک میذاره ؟

محیط زندگی چه تاثیری روی کودک میذاره ؟

 • محیط زندگی چه تاثیری روی کودک میذاره ؟

  آیا شما جزء آن والدینی هستید که مدام جلوی بچه ها با یکدیگر دعوا می کنید؟ آیا همه اتفاقات بدی که می افتد، باعث می شود که فرزندانتان هم درگیر شود؟ آیا می دانستید که محیط زندگی تأثیر زیادی در شخصیت کودکان دارد و باید حواستان را جمع کنید که مقابل او رفتار خوبی را نشان دهید؟ زیرا او به دقت همه این مسائل را به خاطر می سپارد و از آن ها الگوبرداری می کند. در این قسمت عوامل محیطی را به شما معرفی می کنیم که روی شخصیت کودکان اثر گذار است.

  ارتباط عاطفی با کودک

  یکی از اولین و اصلی ترین فاکتور های محیطی این است که کودک شما باید در محیط سالم در منزل قرار بگیرد. از زمان تولد، محیط عاطفی که می بیند و احساسی که در خانه دارد، شخصیت او را شکل می دهد. به او یاد بدهید که چگونه با نزدیکانش تعامل داشته باشد، احساساتش را نشان دهد و رابطه عاطفی برقرار کند.

  پس از آن اطمینان حاصل کنید که زمان زیادی را اختصاص می دهید تا به او عشق بورزید، دستان او را بگیرید و او را در آغوش بکشید. تمام این عشق و علاقه ها شخصیت کودک شما را شکل می دهد.

  دست

  رفتار شما با همسر

  رابطه ای که شما با همسرتان دارید، قطعاً روی رشد شخصیتی کودک موثر است. شما و همسر باید نزدیکترین افراد به کودکتان باشید. یعنی در واقع شما باید اولین زوجی باشید که کودکتان شما را در کنار هم می شناسد. این که شما با یکدیگر چگونه رفتار می کنید و چقدر به هم عشق و احترام می دهید، به کودک کمک می کند که شخصیت بهتری داشته باشد.

  او اهمیت برقراری ارتباطات قوی را یاد می گیرد و می آموزد که چگونه به دیگران احترام بگذارد و می توانید مقدار کمی از مهر و محبت خود را جلوی کودک ابراز کنید. به عنوان مثال دستان یکدیگر را بگیرید و گاهی اوقات همدیگر را در آغوش بکشید تا کودک ابراز علاقه را یاد بگیرد.

  سلامت اقتصادی خانواده

  قدرت اقتصادی تاثیر زیادی روی جنبه های مختلف در تجربیات کودکانه دارد. وضعیت مالی و اقتصادی شما تعیین می کند که در کجا زندگی کنید، فرزندتان کجا به مدرسه برود و چه جایگاه اجتماعی داشته باشید. در بعضی از موارد شاید کودک خودش را با دیگران مقایسه کند و از لحاظ مالی کمی به فکر فرو برود، زیرا همه این ها را به طور کاملا واضح و شفاف می فهمد.

  بسیار مهم است که در مورد مسائل مالی صحبت کنید و به او بگویید چیز های مهم تری نسبت به پول در زندگی وجود دارد.

  خانواده

  محل زندگی بیش از حد شلوغ همیشگی

  محیط خانه و روابط با همسایگان روی رفتار کودک اثرگذار است. اگر در محیطی زندگی می کنید که بیش از حد شلوغ و پر سر و صداست، احتمالا تاثیر منفی روی شخصیت کودک شما داشته باشد.

  تعداد زیاد اعضا در محیط خانه، زمان تنهایی شما و کودکتان کاهش می دهد زیرا شما مشغول کار های دیگر هستید، در نتیجه حواستان پرت می شود و به اندازه کافی به او توجه و محبت ندارید. همچنین کودک شما از صدای زیاد کلافه خواهد شد.

  اگر درون گرا باشد، احتمالاً آسیب پذیر خواهد بود و حتماً اطمینان حاصل کنید که زمان زیادی را برای سپری کردن در کنار کودکان اختصاص می دهید. حداقل او را در آغوش بگیرید، با خودتان همراه کنید و اجازه ندهید که در این هیاهو احساس تنهایی کند.

  محیط یادگیری

  • شما اولین معلم کودکتان هستید و این بسیار مهم است محیطی را برای او فراهم کنید که به یادگیری مهارت های مختلف در کودک کمک کند.
  • محیط مثبت و پر از آرامش در خانه به کودک کمک می کند که بتواند روی چیز هایی که باید یاد بگیرد، تمرکز داشته باشد.
  • شما و همسرتان باید فرصت هایی را فراهم کنید که اجازه کشف و شهود به کودک بدهد، حتی اگر داخل منزل باشد.
  • همیشه کودک را تشویق کنید که از شما سوال بپرسد، به دنبال راه حل پاسخ بگردد تا بتواند اطلاعات و آگاهی خود را افزایش دهد.
  • شما به عنوان والدین، بزرگترین مسئولیت را در ایجاد یک محیط مناسب برای کودک دارید زیرا شخصیت او را تحت تاثیر قرار می دهد و در یادگیری و رفتار او در آینده موثر است.

  * محیط و رشد کودک با یکدیگر ارتباط دارند. پس بهترین هایی را که می توانید برای کودک تان فراهم کنید.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.