کودک و پدر

قوانین و اصول مهم در تربیت کودک تک والدی

 • ساختار خانواده سنتی در طول سال ها تغییر عظیمی کرده است و والدین مجرد یک چهره جدید دارند در حالی که مرگ همیشه یک دلیل بوده است، اما افزایش تعداد طلاق هم به کمک این قضیه آمده است.

  تربیت کودک کار آسانی نیست و وقتی فرد باید این کار را به تنهایی انجام دهد، مجموعه جدیدی از چالش ها را ایجاد می کند. با این حال، ممکن است به نظر برسد که این یک کار غیر ممکن نیست، و کودکان والدین مجرد، افرادی شاد، سالم و موفق هستند. تمام آنچه مورد نیاز است نگرش درست، سیستم حمایتی خوب و عشق است.

  تربیت کودکان تک والدی که والدین آنها از یکدیگر جدا شده اند یا یکی از آنها فوت کرده است، کار بسیار دشواری است و همت مضاعفی نیاز دارد. متاسفانه خانواده های تک والدی به طور فزاینده ای رایج شده و دیگر استثنایی در نظر گرفته نمی شوند پس دانستن نکاتی برای تربیت کودکان تک والدی طبق آنچه در ادامه این بخش خواهیم گفت نیاز است ؛ در اینجا 14 نکته برای والدینی وجود دارد که کودک را به تنهایی بزرگ می کنند.

  کودک تک والدی

  کودکان تک والدی را چگونه تربیت کنیم؟

  نکات مفید برای والدین تنها و تربیت کودک تک والدی :

  1. برنامه روتین داشته باشید:

  همه متخصصان پیشنهاد می کنند که در هر حالی کارهای روتین برای کودکان خود داشته باشند، و این برای یک والد تنها اهمیت بیشتری پیدا می کند. جدا از این واقعیت که امور عادی به توسعه احساس امنیت و آشنایی در کودکان کمک می کنند، برای خانواده ضروری است که به راحتی اداره شود. زمانی برای کارها و یک مکان برای همه چیز – پس از این تنها می تواند مقادیر زیاد استرس را کاهش دهد و زمان بیشتری برای سرگرمی باقی بگذارد.

  2. نشان دادن عشق به فرزندتان را فراموش نکنید:

  از دست دادن یک عضو خانواده یک تجربه ضربه روحی است. این زمانی است که همه باید احساس عشق کنند. آغوش کشیدن و بوسه بر کودکان مهم است آن ها هنوز احساس فقدان پدر یا مادر دیگر را احساس می کنند، اما در مورد عشق به جریان فعلی احساس امنیت خواهند کرد.

  فرزند تک والدی

  عشق ورزیدن به کودکان تک والدی

  3. مرزهای خود را حفظ کنید:

  در حالی که یک میزان اضافی از عشق برای یک کودک با یک والد تجویز می شود، اما اجازه ندهید که وقتی نوبت به نظم می رسد قضاوت شما را تیره کند. حفظ مرزها به همان شکلی که به طور معمول انجام می دهید و از عواقب استفاده از آن ها اطمینان حاصل کنید. به خاطر داشته باشید که شما یک پدر و مادر هستید و آخرین حرف را شما می زنید.

  4. گروه پشتیبانی داشته باشید:

  زندگی می تواند بسیار تنها و افسرده به نظر برسد و در مراحل اولیه مادر مجرد شدن، یک گروه حمایتی برای خود و فرزندتان داشته باشید. بهترین مورد استفاده از خانواده ها، پدر بزرگ ها و مادر بزرگ، خاله ها، دایی ها و خاله ها برای ارائه حمایت و کمک کامل هستند. بگذارید کودک شما تعامل داشته باشد و زمانی را با هر شخصی سپری کند – این یک راه عالی برگزاری جشن با یکدیگر است.

  مادر مجرد شدن

  برای تربیت کودک تک والدی از دیگران کمک بگیرید

  بهترین روش های تربیت کودکان تک والدی

  5. خوش بگذرانید:

  زندگی با یک والد تنها لازم نیست بد باشد. هر هفته وقت بگذارید تا کاری را با فرزندتان انجام دهید و گاهی اوقات تعطیلات را نیز به همراه داشته باشید. اگر قبلاً پدر و مادر “شوخی” نبودید، ممکن است مجبور باشید کمی تلاش کنید، ارزشش را دارد. دقت کنید که این کار را با سرعت فرزندتان انجام دهید، بدون اینکه او احساس اجبار کند.

  6. پیوستن به کلاس ها:

  پیوستن به یک کلاس فوق برنامه، راه خوبی برای ایجاد دوستان جدید و یادگیری چیزهای جدید است که هر دو می توانند ذهن کودک را مولد، اشغال و شاد نگه دارند. گزینه ایده آل، کلاس هایی است که برای مادران و کودکان باهم برگزار می شود، بنابراین هر دوی شما می توانید با هم منافعی را به دست آورید.

  دوستان جدید

  ایجاد دوستان جدید برای کودک تک والدی

  7. تشویق استقلال:

  برخی از والدین مجرد به شدت مراقب کودکان خود هستند. سعی کنید بین بودن در آنجا و انجام هر کاری برای آن ها تعادل برقرار کنید. انجام دادن کارهای ساده در اطراف خانه راهی خوب برای پرورش حس مسئولیت پذیری و استقلال کودکان است. این، هم چنین یک جفت کمک اضافی برای کمک به شما ارائه می دهد.

  8. برنامه بودجه:

  ممکن است وسوسه شوید که شکاف موجود در زندگی فرزندتان را با هدایا پر کنید، اما اینها فقط موقتی هستند. مجرد شدن، سنگین است، به خصوص اگر نان آور اصلی هستید. شما نباید از هر ریال دوری کنید و به کاهش تمام هزینه های غیر ضروری و پس انداز کردن برای آینده کودکتان اقدام کنید. این نیز یک درس زندگی فوق العاده برای فرزندتان خواهد بود.

  فرزندان تک والدی

  پس انداز برای آینده فرزند تک والدی

  چونگی تربیت و رفتار با کودک تک والدی

  9. منفی ها را دور نگه دارید:

  داشتن یک والد تنها باعث جذب منفی ها از دیگران می شود. بهترین کار خود را بکنید که کودک خود را از چنین افرادی دور نگه دارید. اگر آن ها در مورد چیزی ناراحت به نظر می رسند، با آن ها صحبت کنید – کودکان در درک منطقی بسیار خوبی دارند.

  از مراقبت بد خودداری کنید چون او پدر و یا مادر کودک شما نیز هست.

  10. عالی بودن را فراموش کنید:

  ممکن است فشار زیادی بر سر والدین مجرد، به خصوص مادران مجرد فرود بیاید تا همه چیز کامل باشد. آن ها فکر می کنند که برای ثابت کردن خود به عنوان یک پدر یا مادر خوب، باید بی نظیر به نظر برسند، خانه ای زیبا و تمیز، بچه های شاد که در امتحانات نمرات بالایی می گیرند، و همگی به رویدادهای اجتماعی می روند. با این تصویر کنار بیایید و تنها بر روی اولویت های خود تمرکز کنید – کودک و خودتان.

  والدین مجرد

  مشکلات تربیت فرزندان تک والدی

  11. شما هم از ابزار تشویق استفاده کنید

  باید بدانید که تشویق به موقع تاثیر مثبتی روی رفتار فرزندتان می گذارد و در ضمن اعتماد به نفس او را تقویت می کند کودکان در واقع به دنبال جلب رضایت شما هستند و برای گرفتن تاییدتان تلاش می کنند. پس به فرزند خود اطمینان دهید که رفتارش را تحت نظر دارید و از هر فرصتی برای تشویق او استفاده کنید.

  12. به کار بردن لحن مناسب را فراموش نکنید

  این یک واقعیت است و والدین باید بدانند فریادکشیدن بر سر کودک نتایج منفی به بار می آورد. بهترین راهکار برای مقابله با رفتار ناپسند او لحن جدی است و بس. هر زمان که قصد دارید به فرزند خود هشدار دهید حتما از این لحن استفاده کنید.

  رفتار با فرزند تک والدی

  طرز صحیح رفتار با کودک تک والدی

  13. همیشه در دسترس باشید

  وقتی کودک به کمک شما احتیاج دارد همیشه در دسترس او باشید و هرگز نگویید کار دارم و نمی توانم. شرایطی را فراهم کنید تا کودک بتواند به راحتی احتیاجاتش را به شما بگوید و از شما کمک بخواهد نه اینکه مدام فکر کند مزاحم است و شما را خسته کرده است.

  14. تنبیه فقط کوتاه مدت

  اگر برای اشتباهی قصد تنبیه او را دارید فقط تنبیهات وتاه مدت را در نظر بگیرید. البته مدت تنبیه کودکان باید با توجه به سن آن ها تعیین شود. برای مثال برای یک کودک سه ساله، سه دقیقه کافی است، یک صندلی انتخاب کنید و فرزندتان را روی آن بنشانید. یادتان باشد در این مدت از حرف زدن با او خودداری کنید.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.