قانون مهم استفاده از موبایل برای کودکان و نوجوانان

قانون مهم استفاده از موبایل برای کودکان و نوجوانان

 • قانون مهم استفاده از موبایل برای کودکان و نوجوانان

  گوشی موبایل یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های بشر است که بیشتر افراد جامعه به آن دسترسی دارند. امروزه استفاده کودک از موبایل‌های هوشمند یکی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است و نمی‌توان آن‌ها را از این ابزار محروم و منع کرد اما آزاد گذاشتن کودکان در استفاده از موبایل و دادن دسترسی نامحدود به آن‌ها نیز آسیب های فراوانی به همراه دارد. به همین خاطر در این بخش  قوانینی را آورده ایم که هر کودک قبل از استفاده از موبایل باید آن ها را بداند و امضا کند.

  انجام کارهای شخصی قبل از استفاده از موبایل

  اگر کودک شما خواهان استفاده از تبلت و موبایل است، حتما به او بگویید ابتدا کارهای شخصی خود را انجام دهد و سپس اجازه استفاده از تبلت و موبایل را به او بدهید. اگر می‌خواهید فرزندتان از شما حرف‌ شنوی داشته باشد و تنها موبایل را در مواقع نیاز به دست گیرد، اول از همه خودتان آماده بشوید و اعتیاد به موبایل را کنار بگذارید.

  کار با موبایل

  چت نکردن با غریبه ها

  اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، حتما برای او قانون تعیین کنید و بهتر است آنها را در صحبت با غریبه ها منع کنید. در فضاهای چت روم بچه ها می توانند با غریبه ها ارتباط بگیرند پس با توجه به کم آگاهی بچه ها از خیلی مسائل ارتباطی، بهتر است آنها بگویید که فقط با آشناها از دوستان و فامیل یا دوستان خودش صحبت کنند.

  استفاده نکردن از موبایل قبل از خواب

  اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، از او بخواهید قبل از خواب از موبایل استفاده نکند. هرگز اجازه ندهید که کودک شمت تمام روز گوشی به دست باشد. او باید بداند که هر کاری زمانی و استفاده از موبایل و تبلت نیز قوانینی دارد.

  استفاده نکردن از موبایل و تبلت سر میز غذا

  خود شما آیینه ای برای کودکتان هستید پس حتما قوانینی که برای او تعیین می کنید، نیز خودتان هم اجرا نمایید مثلا اگر قانون تعیین می کنید که کودکتان سر میز شام و غذا تبلت به دست نگیرد خودتان هم این قانون را اجرا نمایید.

  استفاده نکردن از موبایل

  عدم استفاده از موبایل در دورهمی های خانوادگی

  اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، بهتر است این قانون را تعیین کنید که در جمع های خانوادگی از موبایل استفاده نکند. می توانید این قانون را تعیین کنید که همه در جمع های خانوادگی گوشیها را یک جا جمع کنند و کسی گوشی به دست نداشته باشد تا صحبت کردن و بازی کردن باب شود.

  قرار ندادن پس ورد برای گوشی

  اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، حتما به او بگویید که هیچ رمزی روی گوشی یا تبلتش قرار ندهید و اگر می خواهد رمزی روی تبلت و موبایل خود قرار دهد، این رمز گذاری باید با اطلاع والدین باشد.

  ارسال نکردن عکس برای غریبه ها

  اگر کودک شما از تبلت و موبایل استفاده می کند، به او بگویید که نباید برای افراد غریبه عکسی از خودش ارسال کند. به او بگویید او نباید حتی برای افراد فامیل و آشنا عکس خصوصی بدنش را بفرستد. آزارهای جنسی تنها به فضای واقعی محدود نمی‌شود و فضای مجازی نیز محل مناسبی برای وقوع این اتفاق است.

  دختر بچه

  استفاده نکردن از موبایل در اماکن عمومی

  برای کودکتان قانون تعیین نمایید که در اماکن عمومی شلوغ مانند اتوبوس، بازار، خیابان از موبایل و تبلت استفاده نکند زیرا استفاده کردن از موبایل در اماکن عمومی ممکن است با سرقت همراه باشد و به جان کودک و سلامتی او آسیب برساند.

  عدم نصب برخی اپلیکیشن ها

  کودک شما مجاز به استفاده از برخی اپلیکیشن ها مثل اینستاگرام نیست زیرا این اپلیکیشن محدودیت سنی دارد و نباید یک کودک ابتدایی چنین اپلیکیشینی با فضای باز مجازی در گوشی اش نصب داشته باشد. برخی اپ هایی که آموزشی و تفریحی هستند را روی گوشی فرزندتان نصب کنید تا از آنها استفاده کند.

  سخن های درگوشی با والدین

  شما به عنوان پدر و مادر باید:

  • بدانید که بچه هایتان در فضای مجازی با چه کسانی ارتباط دارند.
  • الگوی مناسبی برای آموزش مدیریت استفاده از موبایل به فرزندان خود باشید.
  • جستجوهای کودک یا کارهایی که او در موبایل انجام داده است را پیگیری و نظارت کنید.
  • درباره علائق کودک در فضای مجازی، بازی‌های موردعلاقه او در موبایل و یا هر موضوع دیگری با گفتگو کنید و سعی کنید برای او یک دوست همراه باشید.
  • فرزند خود را برای مدت طولانی در اتاق یا جایی دور از والدین با موبایل و تبلت تنها نگذارید.
  • استفاده از موبایل و تبلت باید زمان، مکان و نحوه استفاده مشخصی داشته باشد.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.