علائم و عوارض زوری غذا دادن به کودک

علائم و عوارض زوری غذا دادن به کودک

 • آنچه در این مقاله میخوانید

  علائم و عوارض زوری غذا دادن به کودک

  همه ی ما به عنوان والدین، می خواهیم فرزندان مان تغذیه مطلوبی داشته باشند که بدین منظور لازم است یک وعده غذایی مناسب و متعادل را برایشان فراهم کنیم. با این حال، غذا دادن به کودک می تواند یک کار دشوار باشد خصوصا اگر او تمایلی به خوردن غذای مورد نظر نداشته و امتناع کند، که در چنین شرایطی والدین معمولا به زور متوسل می شوند و این ممکن است عواقب ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. اگر می خواهید از عواقب اجباری غذا دادن به کودک با خبر شوید، از خواندن این قسمت از سبک زندگی  غافل نشوید.

  زوری غذا دادن به کودک به چه معناست ؟

  تامین غذا و غذا دادن به کودک کاری است که همه والدین می خواهند انجام دهند اما گاهی اوقات برای این کار به زور متوسل می شوند. مواردی که در ادامه ذکر شده است نشان از زوری غذا دادن به کودک می باشد:

  • تصمیم گیری درباره میزان غذا، زمان و آنچه که کودک باید بخورد
  • زیاد غذا دادن به کودک حتی اگر آن را دوست نداشته باشد
  • مقایسه کودک با بچه های دیگر
  • باج دادن به او برای خوردن غذا یا پیشنهاد یک غذای ناسالم
  • نادیده گرفتن در خواست کودک برای کم غذا خوردن یا موکول کردن آن به زمانی دیگر

  زوری غذا خوردن کودک

  دلیل ؛ چرا والدین به اجبار به فرزندان خود غذا می دهند ؟

  هر آنچه که تربیت صحیح فرزندان را تضمین کند بر عهده والدین است و تامین غذا و تغذیه نیز یکی از آن هاست. در ادامه دلایل این که چرا والدین گاهی اوقات به زور متوسل می شوند آورده شده است:

  1- تمام کردن آنچه در ظرف است

  بیشتر ما این تصور را داریم که آنچه در بشقاب است باید خورده شود اما در مورد بچه ها این گونه نیست زیرا آن ها فقط مقدار غذایی را می خورند که متناسب با گنجایش معده شان است.

  2- اجبار موقع شناساندن غذاهای جامد

  این یک اشتباه رایج تغذیه ای است که والدین هنگام شروع تغذیه با کودکان برای اولین بار مرتکب می شوند. هدف این نیست که کودک را مجبور کنید تا غذایی بخورد بلکه باید اجازه دهید او طعم غذای جدید را امتحان کند و در صورتی که آن را دوست داشت به طور کامل بخورد.

  غذای زوری به کودک

  3- نگرانی این که کودک به اندازه کافی غذا نخورد

  کودکان خردسال غالبا غذا می خورند اما معمولا مقدار غذایشان کم است. والدین فکر می کنند که ممکن است کودک شان غذای کافی نخورد یا از مواد مغذی کامل بهره مند نشود، بنابراین او را مجبور به تغذیه بیش از حد می کنند.

  4- غذا گذاشتن در دهان کودکان بزرگ تر

  بعضی از والدین تمایل دارند که خودشان به کودک غذا بدهند، حتی زمانی که آن ها به اندازه کافی رشد کرده باشند و خودشان هم می توانند این کار را بکنند و همین باعث پرخوری کودک خواهد شد.

  غذا دادن به کودک

  5- درک نکردن نیاز های کودک

  والدین معمولا فکر می کنند که بیشتر از آنچه فرزندان شان نیاز دارد آگاهی دارند و همین امر در مورد غذا نیز صدق می کند بنابراین، هنگامی که کودک از غذاخوردن امتناع می کند معمولا مجبور می شوند تا به زور به او غذا بدهند زیرا فکر می کنند کودک نیاز های بدن خود را درک نمی کند.

  6- اجبار برای معرفی و خوردن غذاهای جدید

  اغلب والدین وقتی یک میوه جدید، سبزی یا حتی یک غذای جدید را به کودک معرفی می کنند، او را مجبور به خوردن می کنند. آن ها فکر می کنند که مدام باید یک آیتم غذایی جدید به کودک داده شود تا بتواند طعم و مزه آن را بپسندد.

  اجباری خوردن کودک

  7- مقایسه با کودکان دیگر

  والدین معمولا کودک خود را با دوست یا حتی فامیل هم سال او مقایسه می کنند و اگر آن ها غذای بیشتری بخورند، ممکن است احساس کنند که به خوبی فرزند شان تغذیه نمی کند بنابراین راهکار تغذیه اجباری را انتخاب می کنند.

  8- برای ایجاد عادت های خوب

  اگر غذای خاصی سالم است به این معنا نیست که حتما باید کودک خود را مجبور به خوردن آن کنید. اغلب والدین فکر می کنند که برای ایجاد عادت های خوب غذایی، باید کودکان خود را مجبور به خوردن برخی غذاها کنند حتی اگر خوردن آن را دوست ندارند.

  مصرف زوری غذا

  عوارض جانبی زوری غذا دادن به کودک چیست ؟

  اغلب والدین فکر می کنند که هر کاری از دستشان برآید برای تربیت فرزندشان انجام می دهند و غذا دادن نیز جزء لاینفک آن است. با این حال، از تغذیه اجباری باید اجتناب کرد که در غیر این صورت عوارضی را به همراه خواهد داشت که برخی از آن ها را در این بخش  آورده ایم.

  1- استفراغ

  هنگامی که کودک را بر خلاف میل او تغذیه می کنید، ممکن است در نهایت با بیرون ریختن غذا یا استفراغ او مواجه شوید.

  2- بیزاری از غذا

  تغذیه اجباری ممکن است کودک را نه تنها از آن غذایی که ممکن است به او بدهید منزجر کند بلکه باعث ایجاد حس دافعه او نسبت به آن و سایر غذاها نیز خواهد شد.

  بیزاری از غذا

  3- کور کردن اشتها

  کودکان نیز همانند ما وقتی احساس گرسنگی می کنند غذا می خورند اما گاهی والدین به درک این احساس توسط کودک شان شک دارند و او را وادار به غذا خوردن می کنند. همین باعث می شود تا اشتهای آن ها کور شود.

  4- احساسات منفی

  این گونه ممکن است که کودک نسبت به غذا و حتی والدینش احساس بد و منفی پیدا کند.

  5- ایجاد عادت غذایی ناسالم

  ممکن است کودک با بیزار شدن نسبت به غذای سالم، به عادات غذایی ناسالم روی آورد.

  عادت غذایی بد

  6- عدم کنترل غذایی

  یکی از بدترین مضرات تغذیه اجباری کودکان نوپا یا خردسال این است که آن ها ممکن است کنترل عادات غذایی خود را از دست بدهند.

  7- اختلالات در خوردن

  با ادامه عدم کنترل غذایی در کودک، او ممکن است دچار اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی، پر خوری و … شود.

  8- ادامه دار شدن مشکلات خوردن

  همزمان با رشد کودک، او حتی ممکن است غذای کمتری بخورد تا این که میل به غذای بیشتری داشته باشد.

  مشکلات خوردن کودک

  9- دوست نداشتن مادام العمر غذا

  کودک ممکن است انزجار طولانی مدت نسبت به غذا داشته باشد و تا بزرگسالی از غذا خوردن بیزار باشد.

  10- کنترل والدین در مورد مواد غذایی منجر به مسائل مربوط به غذا خوردن می شود

  وقتی والدین با زور به کودک خود غذا می دهند، ممکن است در نهایت باعث از دست رفتن احساس او و عدم کنترل زندگی شان شود که در نهایت مشکلات عزت نفس پایین کودک را به همراه خواهد داشت.

  ضرر زوری غذا خوردن

  چگونه تحمیل غذا خوردن به کودک را متوقف کنیم؟

  اجبار در غذا خوردن کودکان ممکن است منجر به بسیاری از مشکلات جسمی، عاطفی و فیزیولوژیکی شود بنابراین مهم است که درک کنید چرا به زور به او غذا می دهید و به دنبال دلیلی باشید که ممکن است باعث چنین رفتاری شود. اگر احساس می کنید کودک شما کمتر از خواهر و برادر خود غذا می خورد، از خوردن غذا امتناع می کند، بیشتر از آنکه غذا بخورد مشغول بازی است بسیار طبیعی است. شما باید آرامش خود را حفظ کنید و نترسید و در این مواقع اجازه دهید فرزندان تان احساس گرسنگی کنند و خودشان درخواست غذا بدهند.

  آنچه می توانید انجام دهید تا کودک شما بدون آنکه او را مجبور کنید به درستی غذا بخورد:

  • با کودک خود غذا بخورید
  • هنگام معرفی غذای جدید صبور باشید
  • اگر کودک حواسش پرت شد توجه او را دوباره جلب کنید
  • در کل صبر پیشه کنید

  غذا خوردن با کودک

  برخی از سوالات متداول

  1- اگر فرزندم بد غذاست باید او را مجبور به غذا خوردن کنم ؟

  اگر فرزند شما بد خوراک است اولین کاری که باید کنید این است که دلیل اصلی را جویا شوید. این کار به شما کمک می کند تا با شرایط بهتر کنار بیایید. حتی اگر کودک مشغول چیزی شده است و زمان وعده های غذایی را فراموش می کند بهتر است او را تنها بگذارید تا هر زمان که احساس گرسنگی کرد، پیش شما بیاید.

  2- چگونه می توان عادت غذایی سالم را در کودک بوجود آورد؟

  جدا از این که شما باید الگوی خوبی برای کودک خود باشید، سعی کنید به او اجازه دهید تا در انتخاب وعده های غذایی تصمیم گیری کند و ترجیحات او را در نظر بگیرید. این کار می تواند به شما در ایجاد عادت غذایی خوب و سالم کمک کند.

  مهم است که به کودک خود غذای سالمی بدهید اما این بدان معنا نیست که او را به اجبار تغذیه کنید.

  اگر فرزند تان با غذا خوردن ارتباط سختی برقرار می کند می توانید با پزشک او مشورت کنید.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.