سوالی که والدین موفق قبل خواب از فرزندشان می پرسند

سوالی که والدین موفق قبل خواب از فرزندشان می پرسند

 • سوالی که والدین موفق قبل خواب از فرزندشان می پرسند

  زمان خواب یکی از چالش برانگیزترین قسمت های روز برای کودکان است. وقتی والدین خسته و آماده استراحت هستند، کودکان هنوز انرژی اضافی خود را نسوزانده اند و نمی خواهند بخوابند و شروع به پرسش سوالاتی می کنند.

  هر پدر و مادری دوست دارد با فرزند خود ارتباط قلبی برقرار کند و در مورد احساسات، رویاها و ترس ها با او صحبت کند اما در طول روز، بچه ها در سنین کودکی به بازی گوشی مشغولند و برای مادران ایجاد یک رابطه قلبی آسان نیست به همین دلیل است که بسیاری از مادران از زمان خواب به عنوان فرصتی مناسب برای تعامل با بچه های کوچک خود در سطح عمیق تر استفاده می کنند اینجاست که والدین هوشمند و موفق از این فرصت استفاده کرده و از فرزند خود سوالاتی سازنده که در این بخش  آنها را مطرح کرده ایم را می پرسند.

  بخش موردعلاقه روزت چی بود؟

  پرسیدن این سوال به شما این امکان را می دهد که فرزندتان وقتی به بخش مورد علاقه خود در روز فکر می کند، احساساتی که دارد را حس و بیان کند. این احساس شادی را تقویت می کند و به بچه های شما این فرصت را می دهد تا به لحظه های خوش روز قبل فکر کند.

  سوالات قبل خواب

  مهربان ترین فردی که می شناسی کیه و چرا؟

  تشویق فرزند به اینکه درست قبل از خواب به افراد مهربان زندگی فکر کند باعث می شود که عادت کند به دنبال مهربانی در افراد باشند و عمداً کودکان را در جستجوی مهربانی قرار می دهد تا از توانایی خود برای مهرورزیدن در زندگی آگاه شوند و تشویق بچه ها به این فکر، مهربانی آنها را نیز تقویت خواهد کرد.

  بدترین قسمت روزت چی بود؟

  مشخص کردن دقیق لحظات روز که باعث احساس بد کودک تان می شود چیزی است که هر پدر و مادری به تمرین آن نیاز دارد. این یک رابطه قابل اعتماد تر بین شما و فرزندتان ایجاد می کند و به آنها اجازه می دهد احساسات خود را بیان کنند، حتی برای چیزهایی که نمی خواهند درباره آنها صحبت کنند.

  اشکالی ندارد که در مورد موارد منفی، مانند انتخاب های بد، بی مسئولیتی یا بی احترامی صحبت کنید، زیرا همه اینها چیزهای واقعی زندگی هستند که قطعاً برای آنها اتفاق خواهد افتاد و به شما کمک می کند تا روش های بهتری را برای کنترل شرایط مشابه در آینده به آنها بیاموزید.

  سوال قبل خواب کودک

  امروز برای اولین بار چی یاد گرفتی ؟

  یادگیری بخش مهم زندگی فرزند شماست و اینکه او این اهمیت را در میان صحبت های شما درک کند مهم تر است. وقتی از فرزندتان این سوال را می پرسید فرزند شما برای کنجکاوی و جست و جو و یادگرفتن و خلاق بودن مشتاق تر می شود و همین موجب میشود او در روز های بعدی به دنبال یادگیری چیز های جدیدی باشد. همین موارد پیش زمینه ای خواهد شد تا در طولانی مدت نیز توانایی این را پیدا کند که چه چیزی برای یادگیری لازم است.

  چی باعث شد امروز احساس امنیت کنی و چی نه؟

  دانستن همه مواردی که باعث احساس امنیت فرزندتان می شود به شما به عنوان والدین این امکان را می دهد تا بدانید چگونه عزت و اعتماد به نفس را در خود ایجاد کنید همچنین، دانستن مواردی که باعث احساس امنیت در آنها نمی شود، کودکتان را ترغیب می کند که به شما مراجعه و در مورد موارد مشابه در آینده صحبت کند.

  سوال پرسیدن

  در مورد امروز سوالی داری؟

  بچه ها به طور طبیعی در سنین پایین سوالات زیادی دارند و تشویق آنها برای به اشتراک گذاشتن هرگونه ناامنی و سوالاتی که ممکن است در مورد یک موضوع خاص از روز داشته باشند، به شما کمک می کند تا با آنها رابطه مطمئن تری ایجاد کنید. تمرین این عادت به شما امکان می دهد با آنها “فضای امن” بسازید و احتمال اینکه با سوالات دیگری سراغ شما بیایند بیشتر است.

  چی امروز تو را عصبانی کرده ؟

  ممکن است فرزند شما با چیزی روبرو شود که باعث عصبانیتش شود، اما اگر مستقیماً از او نپرسید ممکن است در مورد آن اطلاعات لازم را نداشته باشید. بنابراین پرسش در مورد مواردی که باعث عصبانیت کودک می شود به او کمک می کند تا در سنین پایین یاد بگیرند که چگونه احساسات خود را ابراز کنند.

  بهترین کاری که امروز برای شخصی انجام دادی چی بود؟

  حتی اگر کودک آن روز کار خوبی برای کسی انجام نداده باشد، با تکرار این سوال قبل از خواب، تشویق می شود که در آینده کار خوبی برای یک نفر انجام دهد تا تجربه خود را با شما به اشتراک بگذارد.

  پرسش سوال

  سوالات دیگر قبل خواب بین کودکان و والدین

  • دوست داری چه خوابی ببینی؟
  • بهترین خاطره ات در این سال تحصیلی چی بود؟
  • خانواده را چطور توصیف میکنی؟
  • اگر می تونستی در مورد خود چیزی را تغییر دهی، چی بود؟
  • به چی بیشتر از همه افتخار می کنی؟
  • چه صفتی از دوست صمیمی خودرا بیشتر دوست داری؟
  • آخرین باری که فردی احساسات شما را جریحه دار کرد کی بود؟ چه واکنش نشان دادی؟
  • کسی را می شناسی که دوران سختی را پشت سر بگذارد؟ چطور می تونی به آنها کمک کنی؟
  • ترسناک ترین اتفاقی که امسال افتاد چی بود؟
  • به نظرت چه کسی واقعاً موفقه ؟ چرا؟
  • بهترین ویژگی معلم یا دوست جدید امسالت چیه؟

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.