سندروم تک فرزندی و آنچه برایتان سوال است

سندروم تک فرزندی و آنچه برایتان سوال است

 • سندروم تک فرزندی و آنچه برایتان سوال است

  اصطلاح سندروم تک فرزندی اواخر دهه 1800 به وجود آمد که بیانگر این باور اشتباه است، کودکانی که خواهر و برادری ندارند، ویژگی های رفتاریِ منفی و نامطلوب فراوانی از خود بروز می دهند. بسیاری از افراد این نوع کودکان را لوس دانسته که علاقه ای به برقراری ارتباط با سایر بچه ها و سازش کردن و تقسیم لذت های خود ندارند اما آیا این باور صحیح است و سندروم تک فرزندی واقعیت دارد؟ اگر جزو والدین تک فرزند هستید و با شنیدن این باور، نگران آینده یگانه فرزندتان شده اید، این بخش  را بخوانید.

  سندروم تک فرزندی حقیقی یا غیر واقعی

  سندروم تک فرزندی (Only Child Syndrome) به این باور اشتباه اشاره دارد که تک فرزندها به دلیل اینکه از برقراری ارتباط با خواهر و برادر بی بهره اند، گرایش های ضداجتماعی داشته و در بزرگسالی نیز نمی توانند ارتباط سالمی برقرار کنند و تک بچه ها لوس، ناسازگار، رئیس مآب و تنها هستند و فقط به خود و نیازهایشان فکر می کنند اما این طور نیست. باتوجه به داده های جمع آوری شده در قرن بیستم، این دیدگاه ها بی معنی هستند و تک فرزندها هیچ عیب و نقصی ندارند و بچه های تک فرزند خیلی با بچه های دیگر متفاوت نیستند و آن ها افراد خودخواه، تنها، آسیب دیده و وابسته نیستند.

  بهترین متخصص کودکان و نوزادان

  تک فرزندی

  سندروم تک فرزندی و آنچه برایتان سوال است

  تحقیقات اخیر در مورد سندروم تک فرزندی

  سندروم تک فرزندی باوری است که بسیاری از افراد درگیر آن هستند اما شاید خیلی هم حقیقت نداشته باشد. باید بفهمید که شخصیت تک فرزند چگونه شکل می گیرد و در ابتدا راه های جلوگیری از رفتار منفی را یاد بگیرید.

  خانواده های تک فرزندی معمولاً مشکلات زیادی برای بزرگ کردن فرزند شان دارند. بسیاری از خانواده ها انتخاب می کنند که فقط یک فرزند داشته باشند. بسیاری از آن ها دیر ازدواج می کنند و مشکلات باروری دارند و همین باعث می شود که همیشه تک فرزند باقی بمانند.

  مطالعات نشان می دهد که سندروم تک فرزندی باعث می شود تا افراد از لحاظ اجتماعی مشکل داشته باشند و شبیه افراد عادی نباشد اما مطالعه ای که توسط سازمانی در آمریکا و متخصصی به نام سوزان نیومن انجام شده، نشان می دهد که بچه های تک فرزند خیلی با بچه های دیگر متفاوت نیستند و آن ها افراد خودخواه، تنها، آسیب دیده و وابسته نیستند که این خلاف عقاید عموم است.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  سندرم تک فرزندی

  سندروم تک فرزندی و آنچه برایتان سوال است

  ویژگی های مثبت تک فرزندها

  جالب است بدانید که اخبار خوبی در مورد رفتار این بچه ها وجود دارد و تحقیقات نشان می دهد که آن ها به اندازه کافی اعتماد به نفس دارند، منظم و بلند پرواز هستند ، زیرا از بی توجهی خانواده رنج نمی برند، حمایت عاطفی خوبی دارند و تقریبا اعتماد به نفس شان بالا است. این کودکان شخصیت قوی دارند و می دانند که دقیقا چه کسی هستند، چه هویتی دارند ، چه نیاز هایی دارند و با کمبود توجه مواجه نمی شوند.

  از طرفی خواهر و برادر ندارند و زمان زیادی را تنها هستند، و این برای آن ها یک مزیت محسوب می شود، زیرا باعث می شود خلاقیت بیشتری داشته باشند، تمرکز شان بالا برود و یاد بگیرند که چگونه خودشان را سرگرم کنند.

  بهترین دکتر متخصص اطفال (کودکان – نوزادان) تبریز

  نوبت‌ دهی اینترنتی بهترین دکتر کودکان، نوزادان و اطفال در تبریز

  ویژگی تک فرزندی

  سندروم تک فرزندی و آنچه برایتان سوال است

  سخن آخر

  شاید هنوز پاسخ دقیقی برای این موضوع وجود نداشته باشد که آیا تک فرزندی باعث می شود که ما با مزیت های بیشتر روبرو باشیم یا با مضرات بیشتر اما همانطور که بالاتر هم توضیح دادیم ، روانشناس معروف به نام سوزان این قضیه را رد کرده که تک فرزندی باعث سندروم تک فرزندی می شود، بلکه به ما نشان می دهد که این بچه ها مستقل تر و از لحاظ عاطفی بهتر هم هستند پس اگر صاحب یک کودک و تک فرزند هستید، نترسید، هیچ سندرومی سد راه شما نخواهد بود و اگر از کودکتان رفتار ناپسندی دیدید، بدانید قدرت این را دارید که او را به مسیر درست هدایت کنید و در راه تربیت کودک افراط و تفریط نکنید.

  سندروم تک فرزندی و آنچه برایتان سوال است

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.