روش های طبیعی برای برطرف کردن گرفتگی بینی در کودکان

روش های طبیعی برای برطرف کردن گرفتگی بینی در کودکان

 • آنچه در این مقاله میخوانید

  روش های طبیعی برای برطرف کردن گرفتگی بینی در کودکان

  گرفتگی بینی اصطلاحی عام است که برای مساله انسداد بینی به کار می رود که اگر در ابتدا درمان نشود منجر به مشکل سینوسی یا حتی انسداد بینی و مشکلات جدی دیگر می شود.دلایل گرفتگی بینی را می توان ویروس، افزایش غشا بینی، واکنش های آلرژیک و چند مورد دیگر دانست که اگر در ابتدا حل نشوند قطعا باعث ناراحتی بسیاری از افراد خواهند شد. درمان گرفتگی بینی کودکان بهتر است از راههای ساده و روش های طبیعی باشد که ما شما رادر این مطلب با چند روش ساده و موثر برای برطرف کردن گرفتگی بینی کودکان آشنا میکنیم.

  نسخه های گیاهی و طب سنتی برای رفع و درمان گرفتگی بینی در کودکان

  1. تقویت سیستم ایمنی خود را با ویتامین ها و گیاهان

  آیا استفاده از ویتامین ث می تواند به کاهش گرفتگی بینی کمک کند؟ ویتامین ث در برخی مطالعات برای کوتاه کردن طول سرماخوردگی و کاهش شدت نشانه ها است – با این حال، این ویتامین به طور مستقیم بر گرفتگی بینی اثر نمی گذارد. بنابراین، اگر در حال مبارزه با انسداد بینی در ارتباط با سرما خوردگی هستید، کمی ویتامین ث به شما کمک خواهد کرد تا علائم سرماخوردگی را سریع تر درمان کنید. اما اگر گرفتگی بینی به آلرژی های مربوط باشد، ویتامین ث باعث درمان نخواهد شد.

   رفع گرفتگی بینی کودکان

  نسخه های گیاهی برای درمان گرفتگی بینی کودکان 

  2. مایعات داغ برای رفع گرفتگی بینی کودک:

  مایعات داغ، گرفتگی بینی را کاهش می دهند، از کمبود آب بدن جلوگیری می کنند و غشا ملتهبی که بینی و گلو را می سازند تسکین می دهد. اگر این قدر گرفتگی دارید، که شب ها نمی توانید بخوابید، یک نوشیدنی داغ را امتحان کنید

  3. استفاده از مرطوب کننده هوا و دستگاه بخار: 

  افزودن رطوبت به هوا باعث تسکین گرفتگی بینی شده و به کاهش خلط در بینی کمک می کند، رطوبت و بخار می تواند باعث تسکین سینوس ها شده .

  4. سیر برای رفع گرفتگی بینی :

  سیر به عنوان یک آنتی ویروس طبیعی عمل می کند که کاملا در درمان عفونت های ویروسی مثل سرماخوردگی، آنفولانزا، سینوس به کار می رود تا با عفونت مقابله کند. سیر حاوی مزه تندی است که ترشحات را آزاد می کند و به تخلیه مجاری بینی کمک می کند و باعث می شود که شما به راحتی نفس بکشید. هم چنین به بهبود منظم سیستم ایمنی کمک می کند البته حتما با مشورت و اجازه ی پزشک و هرگز به صورت خودسرانه برای کودکان استفاده نشود.

   فواید سیر

  درمان گرفتگی بینی کودکان با استفاده از سیر 

  5. زنجبیل برای درمان گرفتگی بینی کودک:

  مصرف زنجبیل خرد شده (1 قاشق چای خوری)با یک لیوان آب گرم می تواند باعث تسکین گرفتگی بینی شود. یک فرد می تواند یک فنجان چای را با ترکیبی از زنجبیل، عصاره لیمو و عسل مصرف کند تا نتایج موثری به دست آید. برای کودکان با اجازه ی پزشک.

  6. آب گوجه برای درمان گرفتگی بینی :

  گوجه فرنگی غنی از ویتامین ث است که سیستم ایمنی بدن را تقویت خواهد کرد و همچنین به باز کردن سینوس ها کمک می کند و التهاب در رگ های موجود را کاهش می دهد.

  7. سرکه سیب برای درمان گرفتگی بینی :

  سرکه سیب به تمیز کردن بینی با رقیق کردن خلط کمک می کند و سینوس ها را تخلیه می کند، با اجازه پزشک برای کودک می توانید استفاده کنید چراکه به تمیز کردن بینی و مسیر بینی برای یک نفس راحت کمک می کند.

   سرکه سیب برای گرفتگی بینی

  رفع گرفتگی بینی کودکان با استفاده از سرکه سیب 

  8. چای گیاهی برای رفع گرفتگی بینی کودک:

  مصرف چایی که با استفاده از گیاهان مختلف مثل بابونه، نعناع و تمشک می تواند مشکل گرفتگی بینی را رفع کند. هم چنین مصرف چای با استفاده از برگهای زنجبیل و رزماری، می تواند مشکل بینی را درمان کند.

  9. اسپری آب نمک برای رفع گرفتگی بینی :

  از اسپری های آب نمک استفاده کنید و با آب شور بینی خود را شسته شو دهید. شست و شو با نمک به درمان انسداد بینی و همچنین از بین بردن ذرات ویروس و باکتری بینی کمک می کند.

  10. سوپ داغ برای درمان گرفتگی بینی کودکان :

  سوپ مرغ داغ بهترین درمان برای گرفتگی بینی است چون به طور موثر علائم سرماخوردگی را درمان می کند در حالی که به گرفتگی بینی کمک می کند. هم چنین می توانید سوپ سبزیجات را بخورید تا سریعا التیام پیدا کنید.

   سوپ و زنجبیل برای گرفتگی بینی

  رفع گرفتگی بینی با استفاده از سوپ داغ 

  11. خوردن مایعات بیشتر برای درمان گرفتگی بینی کودکان :

  مایعات زیادی برای درمان گرفتگی بینی بنوشید.نوشیدن آب یا آب میوه از خشکی جلوگیری می کند و باعث مرطوب شدن گلو خواهد شد.باید روزانه حداقل 8 تا 10 اونس آب بنوشید. از مایعات نظیر آب، نوشیدنی های ورزشی، چای گیاهی، نوشیدنی های میوه ای استفاده کنید.

  12. فلفل برای درمان گرفتگی بینی کودکان:

  فلفل درمانی خوب برای گرفتگی بینی است. یک قاشق چای خوری فلفل سیاه را با یک قاشق سوپ خوری عسل در یک فنجان بریزید. آن را با آب جوش پر کنید و بگذارید 15 دقیقه بماند. حالا، آن را خوب هم بزنید. این مخلوط را بنوشید تا از گرفتگی بینی رهایی یابید.

  13. پیاز برای رفع گرفتگی بینی کودکان:

  پیاز را پوست کنده و خرد کنید آن را به مدت 4 تا 5 دقیقه بو کنید. آن بینی شما را تمیز می کند و گرفتگی بینی را درمان می کند.

   فواید پیاز

  درمان گرفتگی بینی کودکان با استفاده از پیاز 

  14. غذای تند برای درمان گرفتگی بینی کودکان :

  مصرف غذاهای تند را در حالی که از گرفتگی بینی رنج می برید افزایش دهید. فلفل چیلی، پیاز، زنجبیل و سیر را به غذای خود اضافه کنید. این کار جریان خلط را از مجاری بینی تسهیل خواهد کرد در نتیجه باعث تسکین گرفتگی بینی مسدود شده خواهد شد.

  15. روغن اکالیپتوس :

  روغن اکالیپتوس یکی از درمان های خانگی موثر برای تسکین گرفتگی بینی است. چند قطره روغن اسانس اکالیپتوس را بر روی یک دستمال یا روی تکه کوچکی از پارچه بریزید و عطر آن را استنشاق کنید. همچنین می توانید مقداری از بالش خود را آغشته به آن کنید با این کار به سود حتی زمانی که خواب هستید می رسید.

  16. عسل برای درمان گرفتگی بینی کودکان :

  مصرف عسل (2 قاشق چای خوری)به طور منظم می تواند مشکل گرفتگی بینی را درمان کند. یک فرد می تواند یک لیوان آب گرم حاوی عسل (2 – 3 قاشق چای خوری)را برای بدست آوردن نتایج بهتر مصرف کند. عسل هم چنین می تواند با شیر مصرف شود تا مشکل گرفتگی بینی درمان شود.

   عسل برای گرفتگی بینی

  رفع گرفتگی بینی کودکان با عسل 

  17. روغن پونه کوهی برای رفع گرفتگی بینی کودکان :

  روغن پونه کوهی به عنوان نسخه قدیمی درمان گرفتگی بینی همچنین موجب تقویت سیستم دفاعی بدن می شود. برای رفع گرفتگی بینی3-2 قطره از این روغن را داخل آب میوه و یا سایر نوشیدنی های کودک بریزید و هر روز یک بار به او بدهید تا به سرعت گرفتگی بینی آنها رفع شود.

  18. روغن بوته چای برای درمان گرفتگی بینی کودکان :

  این روغن نیز یک درمانگر عالی برای گرفتگی بینی کودکان و بزرگسالان است و برای این منظور باید 4-3 قطره از روغن بوته چای را در یک فنجان آب در حال جوشیدن بریزید و در بخار خارج شده از آن 10-5 دقیقه نفس بکشید. تاکید می کنیم که برای کودکان اینکار را با احتیاط بسیار زیاد انجام دهید.

  19. لیمو برای درمان گرفتگی بینی کودکان :

  یک فرد می تواند ترکیبی از آب لیمو (2 قاشق چای خوری)، پودر فلفل سیاه (1 / 4 قاشق چای خوری)و کمی نمک را برای درمان علائم گرفتگی بینی اعمال کند.

   لیمو برای گرفتگی بینی

  درمان گرفتگی بینی کودک با لیمو 

  چند روش خانگی دیگر برای چگونگی تسکین گرفتگی بینی در کودکان نوپا

  سرماخوردگی، آلرژی آنفولانزا و یا محیط خشک می تواند باعث ایجاد گرفتگی بینی در کودکان نوپا شود. در یک کودک سالم، مخاط بینی مرطوب و غشا بینی تمیز است اما وقتی کودک بیمار می شود یا در معرض محرک ها قرار می گیرد، تولید مخاط افزایش می یابد که منجر به گرفتگی بینی می شود. اغلب کودکان قادر نیستند با بینی هایشان تا سن 4 سالگی بدمند به همین دلیل است که گرفتگی بینی در کودکان نوپا نیازمند گام های ویژه ای برای کمک به پاک کردن مسیرهای تنفسی آن ها است.

  روش 1 :بیرون آورن مخاط

  1

  از فینگیر برای پاک کردن خلط اضافی مجاری بینی استفاده کنید. از آنجا که بسیاری از کودکان نوپا قادر به باد کردن بینی خود نیستند، به کمک بیشتری نیاز دارند تا بینی را پاک کنند. با فینگیر برای بیرون کشیدن خلط از پره های بینی استفاده می کنند.

  کودک روی پای تان دراز کشیده باشد. باید بتوانید به راحتی به سوراخ های بینی دست پیدا کنید و در صورت نیاز می توانید کودک را در جای خود نگه دارید.

  فینگیر را داخل حباب بینی قرار دهید و آن را فشار دهید.

  فشار فینگیر را به تدریج آزاد کنید و به آن اجازه دهید خلط اضافی را بیرون بکشد.

  دقت کنید بعد از انجام کار آن را با آب صابون بشویید

  2

  مجاری بینی کودک را با محلول نمک بشویید. با اینکه اغلب دارو های سرفه و سرماخوردگی برای کودکان کوچک مورد استفاده قرار نمی گیرند، استفاده از محلول نمک برای کودکان و کودکان نوپا، بی خطر است و می تواند به تمیز کردن بینی گرفته کمک کند. از آب تصفیه شده استفاده کنید نه آب لوله کشی. 1 / 4 قاشق چای خوری نمک را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید.

  کودک نوپا را در موقعیتی قرار دهید که در آن سر پایین تر از پاها باشد و به راحتی بتوانید سر کودک را بگیرید

  محلول نمک را بردارید و به آرامی دو تا سه قطره از محلول نمک را در بینی بریزید.

  یک تا دو دقیقه صبر کنید تا محلول مجاری بینی را تخلیه کند. کودک نوپا می تواند خلط را عطسه یا سرفه کند،

  3

  از بخار برای تسکین گرفتگی بینی استفاده کنید. بخار گرم می تواند گرفتگی را درمان و ترشحات بینی را پاک کند. با کودک نوپای خود وارد حمام شوید و در را ببندید. از آب گرم برای تولید بخار استفاده کنید. تا 20 دقیقه در حمام بمانید.

   درمان گرفتگی بینی کودک

  روش هایی برای تسکین گرفتگی بینی در کودکان

  روش 2 :بهبود و پاسکازی فضای خانه

  1 – محرک ها را از محیط حذف کنید. محرک های متداول شامل دود سیگار، گرده، و سگ های خانگی هستند. از تمام افراد ساکن در خانه بخواهید سیگار کشیدن را ترک کنند یا از سیگار کشیدن در داخل یا اطراف خانه خودداری کنند. اگر آن ها در خارج از خانه سیگار می کشند، باید به محض بازگشت به خانه، لباس هایشان را عوض کنند.

  2

  اغلب فیلتر هواکش و یا کولر را به طور مرتب تعویض کنید. اکثر تولیدکنندگان فیلتر هوا توصیه می کنند که هر 30 تا 60 روز از فیلتر جدید استفاده کنید، اما اگر حیوان خانگی داشته باشید شما و یا اعضای خانواده تان از آلرژی رنج می برید، ممکن است بخواهید بیشتر فیلتر را عوض کنید.

  3

  با گزارشگر آب و هوای محلی روزانه مشورت کنید. کودک نوپا که نسبتا حساسیت دارند باید در روزهای آلوده در خانه بمانند.

  4

  دستان کودک را به طور مرتب بشویید. این کار به جلوگیری از آلودگی و مریض شدن کمک خواهد کرد. همچنین به شما کمک می کند از شرآلودگی هایی که روی دست او جمع شده اند خلاص شوید.

  روش 3 :خوردن و نوشیدن کافی برای تسکین گرفتگی بینی :

  1 – دقت کنید که کودک نوپا مرطوب بماند. مصرف مایعات مناسب به کاهش خلط و رقیق شدن کمک می کند. آب ، بهترین انتخاب هستند. کودک باید روزانه چهار فنجان آب بنوشد

  2

  غذاهایی سازگار با بیماری را بخورند. میوه ها و سبزیجات با ویتامین های بالا مثل سیب، مرکبات و سبزیجات پر شاخ و برگ برای حفظ سلامت سیستم ایمنی عالی هستند. حتی اگر کودک اشتهای زیادی ندارد، غلات سبوس دار هم کمک می کند. علاوه بر بالا بودن در فیبر، بخار و گرمای حاصل از غلات می تواند به تمیز کردن بینی پر از خلط کمک کند.

  3

  قدری سوپ مرغ به فرزندتان بدهید. سوپ مرغ و دیگر سوپ ها می تواند به کودک کمک کند که از سرما خوردگی نجات پیدا کند. سیستم ایمنی را تقویت می کند و براساس مواد اولیه، الکترولیت ها و مجموعه ای از ویتامین ها را اضافه و به کاهش خلط کمک می کند.

   گرفتگی بینی نوزاد

  تسکین و رفع گرفتگی بینی در کودکان نوپا

  روش 4 :کمک به هنگام خواب

  1 – دقت کنید فرزندتان خواب کافی داشته باشد. در حالی که کودک بیمار است، احتمالا بیش از حد معمول می خوابد، یکی از راه هایی است که بدن کودک کمک می کند تا خوب شود. ممکن است کودک شب و هم در طول روز استراحت کند.

  2

  سر را در طول خواب بالا قرار دهید. بلند کردن سر بالاتر از بقیه بدن می تواند باعث شود که کودک هنگام خواب با بینی گرفته نفس بکشد.

  3

  شب بخور سرد در اتاق قرار دهید. رطوبت به مرطوب کردن هوا کمک می کند و به باز شدن بینی هنگام نفس کشیدن در خواب کمک می کند. دستگاه بخور را تمیز کنید چون کپک و باکتری می تواند در دستگاه ایجاد شود. روزانه با آب گرم بشویید و از محلول سفید کننده رقیق برای تمیز کردن مرطوب کننده بعد از هر سه روز استفاده کنید.

  هشدارها

  از یک قطره محلول نمک برای چند کودک استفاده نکنید اگر نوک قطره را بینی لمس می کند، می توانید با مشترک استفاده کردن قطره ، میکروب ها را از کودکی به کودک دیگر منتقل کنید. اگر علائم بدتر شوند، مخاط به رنگ سبز یا زرد رنگ تبدیل می شود، به نظر می رسد که کودک دچار مشکل تنفسی یا تنفس سریع (بیش از 40 نفس در دقیقه)، یا تب بالا، یا مشکلات می شود بنابراین به پزشک مراجعه کنید.

  *** تمام روش های درمانی با استفاده از مواد طبیعی و گیاهی حتما باید با مشورت پزشک برای کودک مورد استفاده قرار گیرد .

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.