دلیل اصلی عصبی بودن نوزاد هنگام شیر خوردن + راه حل

دلیل اصلی عصبی بودن نوزاد هنگام شیر خوردن + راه حل

 • دلیل اصلی عصبی بودن نوزاد هنگام شیر خوردن + راه حل

  بعضی از کودکان زمانی که سینه مادر را در دهان می گذارند ، شروع به غر زدن ، بهانه گیری و گریه کردن می کنند. عوامل مختلفی می تواند این اتفاق را در آن ها به وجود بیاورد. این نوع رفتار معمولا در هفته های بین 6 تا 8 بیشتر رخ می دهد اما باز هم می تواند در هفته های بعدی نیز رخ بدهد.

  اگر کودک شما همیشه هنگام شیر خوردن عصبی است ، در این قسمت  با ما همراه باشید.

  مشخص کردن مشکل

  در این قسمت مراحلی را برای حل مشکلات مختلف برای شما بیان می کنیم که بفهمید علت عصبی بودن نوزاد شما هنگام شیر خوردن چیست ؟

  نوزاد شما چند ساله است ؟ بیشتر نوزادان در چند روز اول بعد از به خانه آمدن دچار جهش رشدی می شوند که این موضوع معمولا بین روزهای 7 الی 10 روز یا هفته 2 تا 4، هفته 4 تا 6، 3 ماهگی، 4 ماهگی، 6 ماهگی، 9 ماهگی و … بیشتر است. بسیاری از کودکان در این دوران عصبی هستند.

  عصبی شیر خوردن

  آیا کودک در حال رشد روی قسمت خاصی است ؟

  نوزادانی که در حال شروع برای تشخیص و شناخت دنیای اطراف خود هستند ، به احتمال زیاد حواس پرت می شوند. هر نوع از این مراحل رشد ذهنی کودک باعث می شود که روی اعصاب او در کوتاه مدت تاثیر بگذارد.

  چه زمانی عصبی می شود ؟

  برای این که راحت تر علت این موضوع را پیدا کنید، باید ببینید که نوزاد شما دقیقا در چه زمان هایی عصبی است. اگر کودک دقیقا زمانی که شیر شما از سینه بیرون می آید، شروع به گریه کردن می کند ، علت آن به شیر شما مربوط می شود. اگر کودک قبل از بیرون آمدن شیر گریه می کند یا چند دقیقه قبل از شروع به شیر خوردن گریه می کند و یا بعد از شیر خوردن این بی قراری را دارد ، احتمالا نوزاد از جریان شیر شما شاکی است. به این معنا که از جریان کند آن عصبی و بیقرار می شود. عصبانی شدن یا گریه کردن بعد از شیر خوردن یعنی این که کودک شما نیاز به آروغ زدن دارد یا این که بدون این که گرسنه باشد، دوست دارد سینه شما را میک بزند و یا اینکه می خواهد از شیر خوردن دست بکشد و شاید هم دلش می خواهد که از سینه دیگر شما شیر بخورد.

  اگر اساسا عصبانیت او صبح هنگام اتفاق میافتد، احتمالا دلیل آن به دلیل سرعت بالای بیرون آمدن شیر شما نسبت به حالت معمول می باشد و یا این که سینه تان بیش از حد معمول پر است و شیر دارد. اگر کودک در هر بار شیر خوردن در عصرها عصبی است ، احتمالا مشکل او با عصرها می باشد. اگرچه که بیشتر کودکان به غذاهایی که مادران می خورند ، واکنش نشان می دهند اما بعضی از آن ها این واکنش ها را دارند. اگر شما غذای خاصی را در یک زمان خاصی از روز می خورید و کودکتان نیز در یک زمان خاص در طول روز شیر می خورد ، بهتر است که یک الی دو هفته آن غذا را نخورید تا اوضاع را دوباره بررسی کنید.

  عصبی بودن نوزاد

  آیا این عصبانیت برای هر دو سینه است یا فقط زیر یک سینه عصبی می شود؟

  بیشتر مادران در یک سینه جریان شیر با سرعت بیشتری دارند. اگر کودک شما در یک طرف از سینه بیشتر عصبانی می شود ، علت به خاطر تفاوت شیر در سینه است.

  • علل و عوامل دیگر کدامند؟
  • چه موارد دیگری را مشاهده می کنید ؟
  • آیا او بیمار است یا در حال دندان در آوردن می باشد ؟
  • آیا چیز جدید یا متفاوتی به اطراف او اضافه شده است ؟
  • آیا به تازگی شروع به خوردن مواد جامد کرده یا غذای جدیدی را امتحان کرده است ؟

  آیا نشانه های دیگری را در کنار عصبانیت از خود نشان می دهد ؟ در ادامه این قسمت به شما توضیح می دهیم که چگونه چیزهای جدید می تواند روی رفتار نوزاد شما هنگام شیر خوردن تاثیرگزار باشد. به یاد داشته باشید که چند مشکل می تواند در این امر دخیل باشد.

  عصبی بودن نوزاد

  آیا کودک نیاز به آروغ زدن دارد؟

  بسیاری از کودکان در این موارد گریه می کنند ، عصبانی می شوند و یا سینه را چنگ می زنند که همه این ها نشانه نیاز به آروغ زدن می باشد. سعی کنید که بعد از شیر خوردن یا بین عوض کردن سینه ها از او آروغ بگیرید و اصلا نگران این نباشید که آروغ گرفتن شما زودهنگام است و کودک شما هنوز چیزی نخورده است. نوزادان شیرخواره به طور کلی هنگام شیر خوردن یا شیر با بطری هوا را داخل نمی دهند و نیاز به آروغ زدن ندارند.

  اگر نوزاد قبل از شیر خوردن گریه می کند یا این که هنگام شیر خوردن بیش از حد گرسنه است و یا شیر شما به سرعت بیرون می ریزد ، یعنی این که کودک هوای زیادی را خورده و باید بیشتر آروغ بزند. آروغ زدن معمولا تنها مورد ضروری در چند ماه اول می باشد ، گاهی اوقات می تواند مدت زمان بیشتری نیز به طول بیانجامد. زمانی که کودکتان آزادانه تر حرکت می کند، راحت تر می تواند گاز درون معده خود را آزاد کند که این موضوع معمولا بین ماه 4 و 6 اتفاق می افتد اما در بعضی از این کودکان این مورد کوتاه تر یا طولانی تر است.

  اگر آروغ زدن کودک شما سخت انجام می شود ، چند بار از او آروغ بگیرید. بهترین پوزیشن آروغ زمانی است که فشار زیادی را به شکم وارد کند. کودک را روی شانه های خود قرار دهید تا فشار مناسب به شکم کودک وارد شود و اگر هنگام آروغ گرفتن راه بروید، کودک بهتر آروغ می زند.

  عصبی شدن نوزاد

  بی قراری بعد از شیر دادن

  وقتی که نوزاد شما بعد از خوردن شیر عصبانی می شود، یعنی این که در حال تغییر الگوی شیر خوردن خود می باشد. نوزادان در این شرایط رو به بالغ شدن می روند. آن ها مایلند که این شیر خوردن را به دفعات کمتری کاهش دهند. عصبانی بودن کودک نشان دهنده این است که تمایل به حرکت کردن و جابجایی دارد.

  نوزاد یک طرف را ترجیح می دهد

  گاهی اوقات نوزادان اگر فشار شیر زیاد و یا کم باشد ، از خوردن آن عصبانی می شوند. گاهی اوقات نیز هرگز دوست ندارند که زیر سینه جابجا شوند و در نتیجه ترجیح می دهند که یک طرف بمانند و اگر آن ها را جابجا کنید، عصبانی می شوند.

  دندان در آوردن

  دندان در آوردن می تواند در هنگام شیردهی باعث عصبانی شدن نوزاد شود و او را کلافه کند. این کودکان همراه با عصبانی شدن هنگام شیر خوردن، گریه نیز می کنند.

  عصبی شیر خوردن

  برفک

  شیر ریختن بیرون از دهان به دفعات می تواند نشانه ای از برفک باشد.

  بینی گرفته

  بینی گرفته یکی از دلایل کلافه شدن کودکان هنگام شیر خوردن است زیرا نفس کشیدن را برای او هنگام شیر خوردن سخت می کند. این کودکان اغلب علائم سرماخوردگی را از خود نشان می دهند.

  کمبود ارزش غذایی

  اگر فکر می کنید که شیر شما به اندازه کافی غنی و پربار نیست ، باید در کنار شیر خودتان منبع تغذیه ای مقوی دیگری را برای کودک در نظر بگیرید.

  عصبی شیر خوردن نوزاد

  رفلاکس

  رفلاکس نیز می تواند باعث عصبانیت کودک هنگام شیر خوردن شود.

  گره خوردن زبان

  گره خوردن زبان هنگام شیر خوردن یکی دیگر از عوامل عصبانیت در دوران کودکی است. این کودکان تسلط کافی روی نگه داشتن زبان در یک حالت مناسب برای شیر خوردن ندارند و همین مورد، آن ها را عصبانی می کند.

  آلرژی و حساسیت غذایی

  بعضی از نوزادان با آلرژی یا حساسیت های غذایی علائم عصبانی بودن را هنگام شیر خوردن از خود نشان می دهند. اغلب این حساسیت می تواند به تغذیه مادر نیز مربوط شود و در این مواقع کودک با گرسنگی به سمت سینه مادر می آید و زمانی که کمی از شیر را مزه می کند، دچار تشویش و عصبانیت می شود. حساسیت به رژیم غذایی مادر نادر است و در صورت چنین مشکلی علائمی همچون بیش از حد تکان خوردن یا استفراغ را در کودک خود مشاهده خواهید کرد و همچنین مشکلاتی مثل اسهال ، قرمز شدن پوست ، کولیک ، گرفتگی سینه یا ابریزش بینی و نفخ معده می تواند از نشانه های حساسیت نوزاد به رژیم غذایی مادر باشد.

  عصبی بودن نوزاد

  اشتباه در انتخاب زمان مناسب شیردهی

  فاکتور مهمی که مادران هنگام شیر دادن به فرزند خود باید بدانند این است که شیر دادن برای جلوگیری از نق زدن و گریه های کودک کاملا اشتباه هست. چنانچه زمان شیردهی شما با زمان گرسنگی او تنظیم نشده باشد کودک به حالت عصبی شیر خواهد خورد.

  انتخاب محیط نامناسب شیردهی

  بارها اشاره کرده ایم که شیردهی بایستی در محیطی آرام و به دور از از هر تنش و اضطرابی برای کودک و مادر باشد. حالت روانی مادر در هنگام شیردهی اهمیت بالایی دارد چراکه کودک در سنین پایین تر همه ی امنیت روانی اطرافش را در مادر جستجو می کند برای همین دلیل مهم هرگز در شرایط عصبانیت، ناراحتی، گریه، اضطراب، شلوغی های بیش از حد به کودک شیر ندهید و همواره پیش از شیر دادن به نوزادتان ابتدا خود را آرام کنید.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.