توصیه به والدین در درمان چاقی شکمی کودکان

توصیه به والدین در درمان چاقی شکمی کودکان

 • آنچه در این مقاله میخوانید

  توصیه به والدین در درمان چاقی شکمی کودکان

  چاقی کودکان یک بیماری مسری جهانی است و گاهی خانواده ها نمی دانند چه انتخابی درست است؛ یکی از مراجعین به متخصص رژیم درمانی کودکان در مورد چاقی شکمی در کودکان سوالاتی می پرسد و پاسخ هایی به عنوان راهنمایی دریافت می کند که در ادامه این بخش  جزئیات آن را می خوانید.

  راه حل “مری” برای مقابله و رفع چاقی شکمی کودکانش

  “مری”می گوید:من دو پسر 6 و 8 ساله دارم که هر دو به نوعی در حال چاق شدن از ناحیه شکم هستند و در آینده ممکن است با وزنشان مشکل داشته باشند، این مسائل به من ربط دارند؛ در کنار دوری از اضافه وزن، می خواهم که آنها سالم باشند و از دیابت و بیماری ها به دور و پر از انرژی باشند. هر دوی آنها به غذا ناخنک می زنند، ولی هر کدام به چیز‌های مختلف ناخنک می زنند.

  من به قوانین مخصوص بچه ها تکیه نمی کنم. ولی تقریبا در مورد تمام وعده‌های غذایی به آن نزدیک هستم غذایی را که می خورند دنبال نمی کنم یا میزان کل غذایی که در روز می خورند را محاسبه نمی کنم؛ در مورد هر چیزی که در ادامه خواهم گفت، استثناهایی نیز وجود دارند. پدرشان پیتزاها و پنکیک‌های عالی در آخر هفته ها می پزد و ما هیچ محدودیتی برای آنها نداریم، ما هرگز به همراه پن کیک، شربت یا شیره سرو نمی کنیم، ولی آنها می توانند چیپس شکلات نیمه شیرین به همراه پنکیک بخورند.

  جلوگیری از چاقی شکمی کودکان

  روش‌های جلوگیری از چاقی شکمی کودکان

  یک بازی مورد علاقه خانواده این است که، میزان قند چیزهای جدید را حدس بزنیم و همه ما تقریبا چیز‌های خوبی از آن یاد گرفته ایم این کار فقط به دلیل آگاه بودن است، نه اینکه سخت گیر باشیم یا از غذاهای مورد علاقه مان صرف نظر کنیم.

  توصیه‌های کارشناس تغذیه کودکان به مری

  پایه‌های تغذیه‌ای را در نظر بگیرید این ها چیزهایی هستند که کودکان در طول روز می خورند، این سه خوراکی را آگاهانه انتخاب کنید تا از پیش، نصف بازی را برنده شده باشید.

  نان‌های کم شکر:

  تنها با تغییر نوع نان، تغییر بزرگی در چیزی که فرزندتان می خورد، ایجاد خواهد شد. ساندویچ بوقلمون یا ژامبون با پنیر، پنیر کبابی یا حتی تست فرانسوی همگی انتخاب‌های خوبی هستند. اگر با نان درستی همراه باشد؛ شما می توانید به راحتی از قند زیاد و کربوهیدرات‌های بدون فیبر به سمت انتخاب‌های عالی تر بروید.

  چاقی شکمی کودکان

  چگونه از چاقی شکمی کودکان جلوگیری کنیم

  غلات کم شکر:

  این گزینه ها خیلی دوست دارِ کودکان هستند، مانند:کورن فلکس و گندم خورد و برشته شده. اگر چه این موارد صبحانه‌های خوبی هستند، می توانند خوراکی خوبی برای بعد از ظهر هم باشند من یک کیسه از غلات خشک در کیف بچه ها گذاشته ام، تا زمانی که گرسنه بودند، بخورند و الان عاشق این خوراکی هستند.

  شیر:

  تعداد زیادی از کودکان شیر می نوشند و این مورد واقعا سخت است. مری می گوید:من خیلی سعی کردم که بچه ها را به سمت شیر بادام کم شیرین ببرم، ولی ناموفق بودم. این ها کارهایی هستند که انجام دادم:پسرم که با لاکتوز شیر مشکل دارد از شیرهای شیرین و طعم دار به سمت شیرهای بدون طعم و غیر شیرین سویا، برای نوشیدن و خوردن با غلات رفت. پسر دیگرم که عاشق شیر است نوشیدن شیر را از 3 لیوان شیر که معمولا می نوشید به یک لیوان شیر در روز کاهش داد. ما در این مورد صحبت کردیم و آنها فهمیدند که برای چه این کار را می کنیم. هنگام آشپزی از شیر بادام یا سویای غیر شیرین استفاده می کنم و آنها نمی دانند که من این تغییر را داده ام.

  رفع چاقی شکمی کودکان

  کدام غذاها برای رفع چاقی شکمی کودکان مفید است

  خوراکی ها و غذاهای جانبی:

  مواد اصلی را با استفاده از خوراکی ها و غذاهای کناریِ هوشمندانه، کامل کنید؛ این کمک می کند که بچه‌های شما شیر بنوشند و راضی باشند؛ توجه کنید به جای چیزهایی که از برنامه غذاییشان حذف می کنید، چه چیز هایی می توانید برایشان داشته باشید.

  کرفس:

  ساده یا همراه با پنیر خامه ای، کره بادام زمینی کم شکر، سسِ رَنچ کم شکر، فرقی ندارد، فقط بخورید.

  کودکان چاق

  مواد غذایی مفید برای رفع چاقی شکمی کودکان

  خیار:

  سعی کنید به جای شیرینی و چیپس، تکه‌های خیار به کودکان پیشنهاد دهید تا بخورند.

  آجیل:

  خانواده من عاشق همه انواع آجیل هستند. بعضی از آجیل ها کم شیرین تر هستند، ولی در کل همه آنها از چیپس و کلوچه بهتر هستند. من (عضو سابق چاق خانواده) از بادام، ماکادمیا و آجیل سویا استفاده می کنم، برای اینکه بیشتر باید مراقب باشم ولی برای آنها همه مدل آجیل خوب است.

  بیسکویت‌های نمکی:

  ما عاشق چوب‌های بافته شده از گندم و عسل هستیم،که به طور شگفت انگیزی کم شکر هستند.

  چاقی شکمی کودکان

  رفع چاقی شکمی کودکان

  ذرت و برنج بو داده:

  همه خانواده عاشق این خوراکی کم شکر هستند، این انتخاب بهتری از چیپس است ولی مواظب مقداری که می خورید باشید.

  غلات خشک:

  برای اجتناب از میزان شکر بالای موجود در شیر، بچه ها می توانند با خوردن غلات به صورت خشک و بدون شیر، خوراکی با فیبر بالا و شکر پایین داشته باشند. گندم خورد و برشته شده، خوراکی مورد علاقه خانواده است که با دست خورده می شود!

  پنیر محلی:

  برچسب پنیر را چک کرده تا پنیر کم شکرتری را انتخاب کنید، پنیر محلی بهترین انتخاب برای کودکان است.

  پنیر محلی

  پنیر محلی یک غذای مفید برای رفع چاقی شکمی کودکان

  وعده‌های غذایی:

  موارد بالا را در نظر بگیرید و آنها را با هم ترکیب کنید تا وعده‌های غذایی تیزهوشان تری تهیه کنید، که هم آنها را سیر و هم راضی کند.اگر غذا سیر کننده باشد، بچه ها در طول روز دنبال هله هوله نمی روند ممکن است یک مقدار طول بکشد تا شما عادت‌های قبلی را محو کنید، ولی به این موارد بچسبید و مطمئن باشید که موفق می شوید. تخم مرغ هم زده و بیکن انتخاب خوبی برای شروع روز است.

  جو دو سر:

  جو دو سر واقعی، نه مدل‌های بسته بندی شده، آماده شده با آب یا شیر بادام یا سویای کم شیرین و دارچین؛ دارچین رمز کار است زیرا باعث می شود شیرینی بیشتر خودش را نشان دهد. اگر مزه بیشتری می خواهید از تمشک یا کدو حلوایی اضافه مانده از جشن هالووین استفاده کنید.

  چاق شدن کودکان

  رفع چاقی شکمی کودکان با جوجه کباب

  جوجه کبابی:

  برای یک جوجه کباب ساده، ما از ناگت مرغ استفاده می کنیم، حتی ناخنک زن‌های من هم این غذا را دوست دارند.

  تاکو:

  نان‌های تاکو به طرز شگفت انگیزی کم شکر هستند. از هر برندی می توانید سه تاکو برای یک وعده بخورید. همچنین می توانید همبرگر ساده یا ساندویچ بوقلمون ساده را به همراه چیز‌های معمول مانند:پنیر، کاهو، گوآکاموله، مقدار کمی خامه ترش یا سالسا نوش جان کنید.

  کسادیای مرغ یا ترتیلای خانگی:

  یک سری از افراد فکر می کنند که این همان تاکو است. بیشتر انواع ترتیلا ها برای درمان چربی شکمی خوب هستند؛ ولی سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که فیبر بیشتری دارد و فرزند شما هم می تواند بخورد.

  اضافه وزن و چاقی شکمی کودکان

  رفع اضافه وزن و چاقی شکمی کودکان با تغذیه

  پاستا:

  مقدار کمتر و مدل هایی که با گندم کامل درست شده اند، بهترینند؛ پاستا را به همراه سبزیجات سرو کنید.

  کیک برنج:

  کیک برنج یک غذای عالی برای ظرف ناهار یا خوراکی است؛ کره بادام زمینی کم شکر یا پنیر خامه‌ای چیزهای خوبی هستند، که به همراه کیک برنج خورده می شود و یا می توانید ساده مصرف کنید. اگر بچه ها از طعم تکراری خسته شدند، کیک‌های برنجی با طعم چدار و سایر مزه ها نیز وجود دارد.

  لقمه بوقلمون:

  این نوع لقمه با هر نوع گوشتی می تواند آماده شود و خیلی هم ساده و عالی برای ظرف غذا است فقط در صورتی که بچه ها دوست دارند، یک لایه پنیر در میان لقمه اضافه کنید و لقمه را بپیچید. با یک خلال دندان به هم بچسبانید تا در ظرف غذا، قرار گیرد.

  برای درمان چاقی شکمی در کودکان از چه چیزهایی اجتناب کنیم؟

  مری می گوید:این فقط، یک لیست ناتمام است و لطفا توجه کنید که من دکتر، پرستار و متخصص تغذیه نیستم من فقط یک مادر هستم که سعی دارم خانواده ام سالم باشد. پس مطمئن شوید که با دکتر خانواده خودتان در مورد نیازهای تغذیه‌ای فرزندانتان مشورت کرده اید.

  کنترل و رفع چاقی شکمی کودکان

  نکات تغذیه‌ای برای رفع چاقی شکمی کودکان

  درمان چاقی کودکان با قرار دادن فیبر در برنامه غذایی

  من در جایی خوانده ام که بچه ها باید تقریبا مطابق سنشان از فیبر استفاده کنند؛ اگر در حال حاضر کمبود فیبر دارند، ورودی فیبر را کم‌کم افزایش دهید. تغییر شدید، ممکن است معده را اذیت کند و موجب یبوست شود. من فیبر را با تغییر نان به ترتیلا و غلات، وارد رژیم بچه ها کردم.

  جایگزین کردن آب میوه طبیعی به جای مصنوعی راه حلی برای درمان چاقی کودکان

  اگر شما واقعا می خواهید که فرزندتان از مزایای میوه بهره‌مند شود، میوه کامل با فیبر بالا را به او بدهید. از آب میوه (مصنوعی) صرف نظر کنید و اگر خیلی روی این مسئله اصرار دارید، نصف آب و نصف آب میوه بریزید.

  اجتناب کودکان از آب نبات، کلوچه، شیرینی برای رفع چاقی شکمی

  بچه‌های من به طور کلی محروم نیستند ولی می‌دانند چه میزان شکر مصرف دارند؛ آنها هر روز دسر می خورند، ولی تنها یک مرتبه. اگر برای خوردن بستنی بیرون برویم معمولا یک اسکوپ سایز کودک که کوچکتر است می خورند. اگر شما مطمئن باشید که بچه ها سیر هستند، آنها در خوردن چیز‌های بد زیاده روی نمی کنند. کاری کنید که گیلاس در صدر رژیم غذاییتان باشد.

  چاقی کودکان

  رفع چاقی شکمی کودکان با نخوردن شیرینی

  شیرین کننده‌های مصنوعی یکی دیگر از مواد غذایی چاق کننده برای کودکان

  من 100 درصد از این نوع شیرین کننده ها در رژیم بچه ها دوری می کنم. بیشتر چیزهایی که رویشان عبارت بدون قند یا کالری نوشته شده است، از این نوع شیرین کننده ها و همچنین مواد دیگر دارند. من در خانه بر سر این موضوع، مستبد هستم و این موارد نیز ممنوع هستند:سوکرالوز و ساخارین.

  نوشابه از مواد غذایی چاق کننده برای کودکان

  زمانی که من کوکاکولا زیرو را سر می کشیدم، پسرهای من به سودا علاقه مند شده بودند، آنها نوشابه می خواستند و 90 درصد مواقع، من نه می گفتم. فهمیدن این موضوع که چه تاثیر بدی روی آنها دارم، باعث شد که این کار را کنار بگذارم. زمانی که بیرون هستیم، به آنها اجازه می دهم یک نوشیدنی شیرین بنوشند ولی ما فقط دو بار در ماه بیرون غذا می خوریم.

  من دوست دارم برای آنها حق انتخاب بگذارم. شما می توانید یک نوشیدنی بنوشید یا دسر بخورید ولی نمی توانید هر دو را داشته باشید.

  چاقی کودکان

  مضرترین غذاها برای چاقی کودکان

  راه‌های لاغر کردن کودکان چاق

  پدر و مادر در لاغر کردن کودکان و رسیدن آنها به وزن ایده آل می توانند بسیار تاثیر گذار باشند و با چند راه حل ساده به کاهش وزن کودکان کمک کنند زیرا چاقی کودکان بیماری‌های زیادی را در بزرگسالی به همراه دارد و هیچ والدینی دوست ندارد که دلبندش بیمار شود و از اضافه وزن و چاقی رنج ببرد.

  باید و نبایدهای والدین برای کاهش وزن کودکان

  نه گفتن به رژیم‌های غذایی نامناسب

  اگر کودکان با محدودیت‌های غذایی رو به رو شوند در رشد و سلامت جسمی شان تداخل ایجاد می شود، زیرا آنها نیازمند تغذیه مناسب برای رشدشان هستند پس لازم است فرزند خود را از گرفتن رژیم غذایی نامناسب منع کنید.

  توصیه به کودک در رابطه با آرام غذا خوردن

  وقتی کودک آرام غذا می خورد، زودتر زمان سیر شدن خود را درک می کند و زودتر دست از خوردن غذا می کشد.

  رفع چاقی شکمی کودکان

  برای رفع چاقی شکمی کودکان چه کنیم

  خوردن وعده‌های غذایی کنار خانواده

  خوردن وعده‌های غذایی کنار خانواده این امکان را به کودک می دهد که طرز صحیح و مقدار صحیح غذا خوردن را از والدین بیاموزد.

  توصیه به والدین برای درمان چاقی در بچه ها

  برنامه ریزی برای خوردن تنقلات

  لازم است به کودکان تنقلات کم چرب بدهید زیرا این تنقلات دارای کالری کمتری هستند و مانند یک میان وعده کودک را تا زمان رسیدن غذای اصلی سیر نگه می دارند.

  آگاهی از وعده ناهار کودکان

  برای کودکان وعده ناهار مغذی در نظر بگیرید زیرا بسیاری از کودکان در مدرسه ناهار می خورند.

  آیا غذاهای شما هوس انگیز نیستند؟

  اعتدال را در خوردن خوراکی‌های نظیر آبنبات و شیرینی رعایت کنید و اجازه دهید کودک از خوردن آن ها لذت ببرد و این خوراکی ها را به طور کامل حذف نکنید.

  کنترل چاقی شکمی کودکان

  باید و نباید‌های والدین در کنترل چاقی شکمی کودکان

  نخوردن غذا رو به روی تلویزیون

  محل غذا خوردن بسیار مهم است و نباید کودکان جلوی تلویزیون غذا بخورند و باید برای صرف غذا محل مناسبی مانند (میز ناهارخوری در اتاق ناهارخوری و یا آشپزخانه) تعیین کرد.

  استفاده نکردن از غذا به عنوان تنبیه و پاداش

  از خوراکی ها و آب نبات در برابر پاداش و تنبیه و مجازات کودکان استفاده نکنید و هنگام برخورد جدی با مشکلات تغذیه کودکان به پزشک مراجعه کنید.

  درمان چاقی شکمی کودکان

  توصیه هایی برای درمان چاقی شکمی کودکان

  • در صبحانه از جودوسر و نان سبوس دار به جای برشتوک و ماست میوه‌ای استفاده کنید.
  • برای ناهار از فست فود یا نان سفید استفاده نکنید و به جای آن از نان سبوس دار، گوشت، ماهی و سبزیجات استفاده کنید.
  • سرو غذا در بشقاب باشد و ظرف اصلی غذا روی میز نباشد.
  • در صورت تمایل کودک به خوردن غذای اضافه، 20 دقیقه پس از خوردن به او غذا بدهید تا احساس سیری پیدا کند.
  • دادن غذای سالم به جای هله هوله به کودک.
  • روزی تنها 2 تکه میوه به کودک بدهید.
  • ماهی یک بار به کودکتان فست فود بدهید.
  • هفته‌ای یک بار به کودکتان شیرینی بدهید.
  • هفته‌ای یک بار به کودکتان اسنک بدهید.
  • نیم لیتر در هفته به کودکتان آبمیوه، چای سرد (آیس تی)، شیرکاکائو، نوشابه یا لیموناد بدهید.
  • طی کردن مسیر مدرسه با دوچرخه یا پیاده.
  • کوکتان باید فعالیت‌های جسمی برنامه ریزی شده مانند والیبال و ژیمناستیک انجام دهند.
  • کودکتان باید فعالیت هایی مانند راه رفتن و دوچرخه سواری پس از مدرسه انجام دهد.
  • زمان تماشای برنامه تلویزیونی و استفاده از رایانه را به روزی 2 ساعت محدود کنید.
  • دسترسی به تلویزیون و رایانه تا ساعت 5 بعد از ظهر نباشد.
  • کودکتان باید زمان خواب منظم داشته باشد.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.