بچه زیاد حرف میزنه؟ نشانه چیست؟

بچه زیاد حرف میزنه؟ نشانه چیست؟

 • بچه زیاد حرف میزنه؟ نشانه چیست؟

  زبان به عنوان یکی از عوامل رشد شناختی کودکان محسوب می شود و پرحرفی کودک در سنین رشد امری طبیعی است. برخی از ما والدین به دلیل مشغله های زیاد حوصله حرف زدن با کودک را نداریم و وقتی کودک ما زیاد حرف می زند کلافه شده و او را سرزنش می کنیم. والدین گرامی عوامل مثبت و منفی فراوانی موجب زیاد حرف زدن بچه ها می شود که در این بخش  به آنها اشاره نموده ایم.

  حس کنجکاوی و تمایل به دانستن همه چیز

  کودکان به صورت ذاتی کنجکاوند و کنجکاوی نقش بزرگی در چگونگی رشد و شکل گیری شخصیت آن ها دارد. یکی از دلایل پرحرفی کودکان حس کنجکاوی و تمایل به دانستن همه چیز است. کودکان پر حرف به دنبال چیزهای تازه برای یادگیری هستند و چون تمایل به دانستن همه چیز دارند، بیشتر حرف زده و سوال می کنند پس جواب آنها را به خوبی بدهید زیرا کنجکاوی اگر به درستی هدایت شود، زندگی کودک به طور کلی تغییر خواهد کرد.

  هوش و استعداد

  کودکانی که زیاد حرف می زنند، از هوش بالایی برخوردارند زیرا یکی از نشانه های ارزیابی کودکان باهوش، توانایی آنها در تکلم و تسلط سریع تر بر تکلم است. رشد مهارت های ارتباطی و شناختی در کودکانی که دیرتر حرف می زنند، با تاخیر صورت می گیرد.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  کودک باهوش

  بچه زیاد حرف میزنه؟ نشانه چیست؟

  گرایش به تعامل

  یکی از دلایل پرحرفی کودکان تمایل آنها به برقراری ارتباط با دیگران است. مهم ترین روابط اجتماعی کودک روابط او با دوستانش است. کودکان پرحرف سریع تر دوست پیدا کرده و زودتر رابطه دوستی برقرار میکنند.

  برون گرایی

  کودکان در همان سنین ابتدایی نشانه های برونگرایی یا درون گرایی را بروز می دهند. بعضی اوقات پرحرفی نشانه ای از برون گرایی یا ویژگی های رفتاری افراد است. برونگرا ها انرژی زیادی دارند و از همراهی با دیگران انرژی می گیرند و اگر کسی دور و بر شان نباشد و با او حرف نزند، حوصله شان خیلی زود سر می رود.

  جلب توجه والدین

  یکی از علت های زیاد حرف زدن کودکان جلب توجه والدین است. کودکان به دلایل مختلفی جلب توجه می کنند. کمبود اعتماد به نفس در کودک و نیاز به دیده شدن، نادیده گرفتن و بی توجهی از مهم ترین دلایل توجه طلبی در کودکان است. اگر کودکتان زمانی که مادران با تلفن صحبت می کنید یا در جمعی مشغول صحبت هستید، با شما حرف می زند و مکرر سوال می پرسد ، می خواهد بگوید به من توجه کن.

  مادر و فرزند

  بچه زیاد حرف میزنه؟ نشانه چیست؟

  حسادت به فرزند دوم

  بعد از متولد شدن فرزند دوم از میزان اقتدار و قدرت فرزند ارشد خانواده کم شده و او به اجبار برای جلب توجه والدین و ارضای نیاز وابستگی، با عضو جدید خانواده رقابت می کند. کودکان بالای 3 سال معمولا برای جلب توجه والدین بعد از متولد شدن فرزند دوم زیاد حرف می زنند.

  ترس از تاریکی و تنهایی

  برخی از کودکان بدون داشتن هیچ دلیل خاصی از تاریکی و تنهایی می ترسند. گاهی ترس کودکان به زیاد صحبت کردن آن ها منجر میشود.این اتفاق در سنین پایین و برای کودکانی که شب ها از تنها خوابیدن در اتاق می ترسند، اتفاق می افتد. چنین کودکانی از والدینشان میخواهند که کنار آن ها بمانند تا با آنها صحبت کنند.

  تقلید از والدین

  کودکان از والدین می آموزند و رفتار آنها را چه مثبت و چه منفی الگوبرداری می کنندو این یک واقعیت انکارناپذیر است. بعضی اوقات پرحرفی کودکان ناشی از تأثیر پذیری آنها از اولیاست. والدینی که زیاد حرف می زنند اغلب کودکان پر حرف دارند. در این گونه موارد باید والدین رفتار خود را اصلاح کنند تا در رفتار کودک نیز تغییر ایجاد شود.

  تقلید از والدین

  بچه زیاد حرف میزنه؟ نشانه چیست؟

  بلند فکر کردن

  برخی کودکان در سنین پایین با خودشان حرف می زنند و بلند بلند فکر می کنند و هرچه به ذهنشان می آید را به زبان می آورند. این رفتار بخشی از فرایند رشدی آن هاست و به او در حل مسائل و کنترل نفس کمک می کند.

  کمبود محبت

  کودکان برای رشد بهتر، به عشق و محبت نیاز دارند. کمبود عاطفی در کودکان معمولا از فاکتورهای بسیاری مانند ترک کودک، بدرفتاری با وی و نیز انواع مشکلات پیچیده خانوادگی ناشی می شوند و درنهایت زمینه را برای بی توجهی نسبت به کودک فراهم می کنند. یکی از نشانه های کمبود عاطفی در کودکان پرحرفی است زیرا این کودکان با حرف زدن زیاد سعی در جلب توجه والدین دارند.

  بیش فعالی

  پرحرفی میتواند مربوط به مشکل بیش فعالی کودک نیز باشد. صحبت کردن بیش از حد ، پریدن وسط حرف و قطع کردن صحبت یکی از علائم بیش فعالی است. کودکان با پر حرفی سعی دارند به تخلیه انرژی خود بپردازند. این نوع پرحرفی با درمان بیش فعالی خود به خود و به مرور رفع میشود.

  بیماری های روحی و روانی

  برخی از اقسام پرحرفی دلالت بر بیماری های روحی و روانی دارد. برخی اوقات پرحرفی کودکان به خاطر اضطراب و هیجان است و آنان از صحبت کردن، برای تخلیه ی اضطراب و نگرانی های خود استفاده می کنند.

  بیماری روحی کودک

  بچه زیاد حرف میزنه؟ نشانه چیست؟

  چرا کودک پرحرف از بقیه بچه ها جلوتره؟

  والدین عزیزگاهی نباید نگران پر حرفی کودکتان باشید زیرا بچه های پرحرف ویژگی های مثبت زیر را دارا هستند:

  • مشارکت و مهارت های اجتماعی بیشتری دارن. و از اعتماد به نفس خوبی برای معاشرت با دیگران در جمع برخوردار خواهند بود.
  • زندگی جالبی دارند و در آینده موفقیت های بیشتری به دست می آورند.
  • در دوران تحصیل عملکرد بهتری نسبت به دیگران دارند.
  • مهارت های کلامی بهتری دارند.
  • مفاهیم را بهتر و سریع تر درک می کنند.
  • کنجکاو هستند و خودشان به دنبال جواب سوال های خود هستند.
  • انرژی زیادی داشته و چیزهای بیشتری برای گفتن دارند.
  • در آینده پدر و مادر بهتری خواهند بود.
  • احساسات خود را بهتر ابراز کرده و نظراتشان را درباره موضوعات مختلف اعلام می کنند.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  حرف زدن کودک

  بچه زیاد حرف میزنه؟ نشانه چیست؟

  چگونه با کودک پرحرفم رفتار کنم؟

  پدر و مادر عزیز در برخورد با فرزند پرحرف خود :

  1. صبر و تحمل بیشتری داشته و از رفتار آن عصبی نشوید.
  2. صحبت های کودک را بشنوید و توجه بیشتر به او داشته باشید.
  3. برنامه مشخصی برای گفت و گو با او تعیین و در این زمان ها فقط به کودک خود گوش داده و مشغول کار دیگری نباشید.
  4. از تنبیه کودک پرهیز کنید.
  5. کودک را به رفتارهای مبتکرانه تشویق کرده و او را در کلاس های ورزش و فعالیت های فکری مثل شطرنج ثبت نام کنید.
  6. رفتارهای مثبت را در کودک مانند به موقع حرف زدن، رعایت نوبت هنگام صحبت کردن و سنجیده حرف زدن تقویت کنید.
  7. با گفتن زیان ها و مشکلات پرحرفی، از کودک خود بخواهید که مراقب صحبت‎هایش باشد.
  8. برای جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات در دوره بزرگسالی می توان از مشاوره کمک گرفت.

  بچه زیاد حرف میزنه؟ نشانه چیست؟

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.