مادر کودک

با فرزندم درباره گذشته خود صحبت کنیم یا نه ؟

 • با فرزندم درباره گذشته خودم صحبت کنم ؟

  اشتباهات و درد های گذشته می توانند گاهی مثل یک برچسب در ذهن ما باقی بمانند برای همین ترجیح میدهیم از آنها فرار کنیم  در حالی که اگر از آنها به موقع و صحیح صحبت کنیم چندان هم ناراحت کننده نخواهند بود به عنوان مثال زمانیکه به صورت یک تجربه و درس برای فرزندمان از گذشته خود بگوییم .

  هر کدام از ما اشتباهاتی را در زندگی انجام داده ایم . کارهایی در گذشته انجام داده ایم که نمی خواهیم در موردش صحبت کنیم اما به نظرتان آیا باید در مورد گذشته خودمان با فرزندمان صحبت کنیم؟ برخی از شما تصور می کنید نباید از گذشته ی خود به خصوص اشتباهات گذشته تان به فرزندتان بگویید غافل از اینکه اگر به کودکان مان در مورد گذشته چیزهایی بگوییم و به آن ها نشان دهیم که چگونه به مشکلات غلبه کرده ایم و به چه تجربیاتی دست یافته ایم  آن ها هم قطعا می توانند با مشکلات گذشته کنار بیایند .

  گاهی اوقات والدین در دوران نوجوانی آسیب هایی دیده اند و در نتیجه این اتفاقات را در درون خودشان پنهان کرده اند در موارد دیگری هم تمام کسانی که به حق ما خیانت و ظلم می کردند ، ممکن است دوباره برگردند و مسیر درستی را در کنار ما در پیش بگیرند اما همه این بحث ها سر این است که در این مورد به فرزندمان چه بگوییم .

  صحبت با فرزند

  برای فرزندتان از گذشته خود بگویید

  گاهی اوقات برچسب ها و درد و رنج هایی که از گذشته به ما وارد شده اند، می توانند زندگی را برای مان سخت کنند و خوش بین بودن در چنین شرایطی کار سختی است اما فرزندان ما هرگز از شنیدن اقداماتی که ما در زندگی انجام داده ایم و سعی کردیم خودمان را سالم نگه داریم ، خسته نمی شوند و برایشان جذاب و آموزنده خواهد بود .

  یکی از مهم ترین چیزهایی که می توان در تعریف کردن این داستان ها به فرزند یاد داد، این است که ما دیگر شبیه به گذشته نیستیم  این اشتباهات متعلق به گذشته بودند و ما اکنون انسان های جدیدی هستیم و نباید به خاطر آن گناه خاص در گذشته سرزنش شویم و در نتیجه می توانید تعدادی از این داستان های آموزنده و تغییرات خودتان را برای فرزندتان تعریف کنید . حتی اگر در گذشته همسرتان اشتباه بزرگی انجام داده است اما از این راه برگشته و به اشتباه خود پی برده و اکنون به یک شوهر وفادار تبدیل شده است . این می تواند برای کودک شما یک داستان آموزنده باشد که نسبت به آن احساس بدی پیدا نکند .

  صحبت از گذشته با فرزند

  چه چیزهایی را می توانیم در مورد گذشته برای کودک خود تعریف کنیم ؟

  اکنون ما انسان جدیدی هستیم

  کودکان ما نیاز دارند در مورد تصمیماتی که در زندگی اتخاذ کرده ایم  چیزهایی را بدانند . باید یاد بگیرند که چگونه از شرایط سخت بیرون آمد ایم و سعی کردیم به انسان های جدیدی تبدیل شویم . حتی تصمیمات غلط هم می توانند در نهایت راهی برای جبران داشته باشند . پس می توانیم این تصمیمات و تغییراتی که در خودمان ایجاد کرده ایم را به کودک مان توضیح دهیم .

  عذر خواهی کردن و طلب بخشش

  می توانیم اشتباهاتی را که در گذشته انجام دادیم، برای کودکمان تعریف کنیم و راه عذر خواهی را به آن ها بیاموزیم و بگوییم که وقتی اشتباه کرده بودیم چطور برای جبران آن اشتباه عذر خواهی یا عمل کردیم.

  عذر خواهی کردن

  یادگیری عادت های جدید

  زمانی که به دور از این برچسب زندگی می کنیم ، ممکن است احساس کنیم قربانی شده ایم اما قربانی که به پیروزی رسیده است . در کنار این پیروزی ها می توانیم عادات جدید را یاد بگیریم و اینگونه به فرزند خود می آموزیم که بعد از خطا دوباره روش جدید زندگی را در پیش باید گرفت . باید امیدوار بود و تمام این برچسب ها را کنار زد. فرقی ندارد که تصمیمات ما چقدر دردناک بودند و به سختی آن ها را انجام دادیم . کودک شما هم از این داستان ها می تواند یاد بگیرد که همیشه برای انجام اقدامات جدید ، زمان هست پس لطفا با فرزندتان درباره گذشته خود صحبت کنید و درس هایی که آموخته اید را برایش تعریف کنید ، بگویید که کجای زندگی تصمیم درست شما را از ادامه ی اشتباه باز داشت و گوش دادن به نصیحت چه افرادی توانست شما را از ادامه ی راه اشتباه باز دارد .

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.