بالش نوزاد را چطور و با چه نکاتی انتخاب کنیم؟

بالش نوزاد را چطور و با چه نکاتی انتخاب کنیم؟

 • بالش نوزاد را چطور و با چه نکاتی انتخاب کنیم؟

  به طور متوسط کودکان در بدو تولد در بیشتر ساعات شبانه روز می خوابند.اگر شرایط ایده آل و مطلوبی برای خواب نوزادان فراهم نگردد ممکن است سلامت آنها با خطر مواجه شود.

  انتخاب درست و مناسب بالشت نوزادان می توانند تا حدود زیادی کیفیت خواب آنها را ارتقا بخشند. بالشت کودک نقش مهمی در رشد جمجمه و شکل گیری فرم آن دارد ، بالشت مناسب به گردش خون مغز و رشد کمک می کند از طرفی بالشت نامناسب نه تنها روی عملکرد فیزیکی گردن و سر تاثیر می گذارد بلکه باعث نقص مغز می شود . پس با توجه به این موارد متوجه می شویم که انتخاب بالشت مناسب برای کودک تازه متولد شده اهمیت بالایی دارد .

  نکات مهمی که باید قبل از خرید بالش برای نوزاد بدانید

  استفاده از بالشت معمولی برای نوزادان اصلا مناسب نیست چرا که اکثر آنها سایز بزرگی دارند و متناسب با سر ظریف نوزادان طراحی نشده اند. همچنین بالش های معمولی مشکلاتی چون سر صاف ، رفلاکس معده و طاسی را به وجود می آورند .

  وقتی نوزادان می خوابند کمر و پشت سرشان در سطح صاف قرارمیگیرد ، ماهیچه های گردن و کمر بطور طبیعی آرام میگیرد؛ همچنین اگر کودک را به پهلو بخوابانید روی سطح صاف قرار می گیرند، بنابراین به بالش نیازی ندارند.

  کودکان بعد از 3ماهگی یاد میگیرند سرشان را بلند کنند و گردنشان را بطرف جلو بیاورند و خم کنند بنابراین برای حفظ ساختار فیزیکی و راحتی بدن از بالش 3ماه بعداز تولد استفاه کنید و تا حد ممکن قبل از آن اجازه دهید نوزاد روی تشک مخصوص خود راحت بخوابد.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  بالش نوزاد

  بالش نوزاد را چطور و با چه نکاتی انتخاب کنیم؟

  ویژگی ها و مشخصات بالش مناسب نوزاد

  نوزادان قادر به کنترل عضلات گردن خود نیستند و نمی توانند سرخود را بالا گرفته و روی بالش تنظیم کنند. طراحی بالشت باید به گونه ای باشد که موقعیت سر کودک بر روی آن، به درستی حفظ شود و اختلالی در خون رسانی به مغز و رشد مغزی کودک به وجود نیاورد .

  همچنین بالشت ها با حفاظت از گردن باعث می شوند تا به درستی و در موقعیت مناسب رشد کند. ستون فقرات نوزاد در حال شکل گیری است و باید انحنای خود را حفظ کند . بالشت های معمولی و تخت باعث رسیدن آسیب به ستون فقرات نوزاد می شود.تمام این مشکلات باعث بی قراری و بی خوابی نوزاد می شوند. در انتخاب بالشت مناسب به موارد زیر دقت کنید :

  • ارتفاع مناسب برای بالشت کودک 3تا 4 سانتی متر است و بنابر رشد کودک بالشتی را بر طبق عرض شانه او انتخاب کنید.
  • مغز و بافت بالشت باید نرم سبک باشد و قابلیت جذب رطوبت را هم داشته باشد.
  • بالشت ها را با پشم و پوسته گندم سیاه پر کنید همچنین می توانید چای های استفاده شده را جمع آوری و استفاده کنید.
  • روبالشتی را از جنس پنبه ای ، ترکیب پلی استر با پنبه و یا فیبر مصنوعی انتخاب کنید .

  بعضی از والدین به اشتباه فکر می کنند کودکان روی بالشت سفت راحتر می خوابند و سرشان فرم قشنگی تری میگیرد و بهتر رشد میکند اما این درست نیست چرا که جمجمه کودک نرم است و شیار ملاج سر و جمجمه کاملا بهم نزدیک نیست.استفاده طولانی مدت از بالشت سفت باعث بد شکلی جمجمه می شود و روی زیبایی تاثیر می گذارد.

  پوست کودکان و نوزادان لطیف و حساس است.بنابراین ضخیم بودن روکش بالشت ، حساسیت بیشتری روی پوست ایجاد کند. ناآرامی کودک شما به هنگام خواب ممکن است به دلیل وجود بالشت نامناسب نیز باشد . اگر سطح بالش را فشار داده و بالش به شکل ابتدایی خود برنگشت، این نرمی بالش ممکن است برای نوزاد شما خطرناک باشد.

  با استفاده از بالشت نرم ،سر ظریف و حساس کودک , در بالش فرو می رود و احتمال خفگی نیز وجود دارد. علاوه ب این سوراخ کوچک بینی نوزاد میتواند به هنگام گردش سر توسط بالش مسدود شود و از انتقال جریان هوا به بینی نوزاد جلوگیری کند. در مقابل در صورتی که سطح آن خیلی سفت و سخت باشد به روند رشد جمجمه آن آسیب وارد می کند.

  متابولیسم کودکان بالا است و سرشان زیاد عرق می کند طوری که وقتی کودک خواب است تعرقش براحتی بالشت را خیس می کند ؛ ترکیب عرق و شوره براحتی باعث ایجاد میکروب های بیماری زا می شود به همین خاطر لازم است گاهی اوقات بالشت ها را مقابل نور آفتاب گذاشته و مرتب ملحفه آنها را عوض کنید.

  ویژگی بالش نوزاد

  بالش نوزاد را چطور و با چه نکاتی انتخاب کنیم؟

  انواع بالش نوزاد
  بالشت های شکلک دار :

  با توجه به ظاهر بالش های شکلک دار، مانند فیل، گربه و … سر و گردن نوزاد در موقعیت بهتری قرار می گیرد. علاوه بر آن در ساعت بیداری به عنوان سرگرمی کودک استفاده می شود .

  بالش های محافظ بدن نوزاد :

  طراحی این بالشت ها به گونه ای است که از تمام بدن نوزاد محافظت می کند و از حرکت های نا به جا و یا صافی سر نوزاد جلوگیری می کند. در برخی موارد، این بالش ها به صورت شیب دار طراحی می شوند که می توانید میزان شیب آن را تنظیم کنید. در زمان شیردهی به کودک می توان از این بالش استفاده کرد .

  پیشگیری از سندروم سر تخت در نوزادان با بالش های محافظ

  نوعی ناهمواری در جمجمه نوزاد ، سندروم سر تخت و صاف است که معمولا به دلیل نداشتن شرایط خواب مناسب به وجود می آید .اگر نوزادان در هنگام خواب همیشه یک طرف سرشان روی سطحی صاف مانند گهواره، کالسکه و بالش قرار دهند و جنس بالش آنها استاندارد نباشد، به این سندورم دچار خواهند شد.

  بالشت های فرم دهنده سر نوزاد می تواند از ایجاد ناهمواری در سر نوزادان جلوگیری کنند . وجود حفره ای در وسط این بالشت های نرم و لطیف به سر نوزاد کمک می کند تا در بهترین حالت طبیعی خود قرار گیرد و به آن فشاری وارد نشود.جنس این بالشتها مناسب پوست سر نوزاد و ضد حساسیت هستند.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  بالش مناسب نوزاد

  بالش نوزاد را چطور و با چه نکاتی انتخاب کنیم؟

  بالش های یو ( U ) شکل:

  طراحی این بالش های طوری است که علاوه بر قرار دادن سر و گردن و بدن نوزاد در شرایط مساعد ، مانع از حرکت های بی مورد و افتادن نوزاد از تخت می شوند. این بالشت ها نیز در زمان شیردهی مورد استفاده قرار می گیرند .

  نکات مهم در خرید بالش نوزاد
  • به هنگام خرید باید به دوام و ماندگاری مواد بالش توجه داشت . در حالت ایده آل، مموری فوم ها از نظر دوام و ماندگاری بهترین بالش ها می باشند .
  • در بیشتر ساعات شبانه روز ، نوزادان و کودکان در خواب هستند و هنگام مسافرت نباید اختلالی در خواب آن ها ایجاد شود. بنابراین باید بالشی انتخاب کنید که به راحتی قابل حمل و نقل در سفر باشند ودر سطح صاف، در ماشین، کالسکه، گهواره، کریر و … به راحتی جای گیرند .
  • بالشی را انتخاب کنید که هم روکش و هم مواد درون آن قابلیت شسشت و شو با ماشین لباسشویی در دمای کمتر از 30 درجه را داشته باشد تا کودک خود را از میکروب ها و آلودگی های رختخواب حفظ نمایید.

  بالش نوزاد را چطور و با چه نکاتی انتخاب کنیم؟

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.