امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

 • امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  فصل امتحانات پر فراز و نشیب ترین ایام برای دانش آموزان و نیز والدین آنان به شمار می رود. اولیا درایام برگزاری امتحانات نقش و وظائف ویژه ای به عهده دارند و در صورت انجام وظایف خود به نحو شایسته، شاهد موفقیت و پیشرفت تحصیلی فرزندان خود خواهند بود، بنابراین عملکرد اولیا مستقیما بر روی موفقیت دانش آموزان تاثیرگذار است. در این مطلب  روی سخن ما با والدین است، والدین مسئولیت پذیری که موفقیت تحصیلی فرزندانشان را در اولویت قرار می دهند. والدین گرامی، اگر می خواهید در زمان امتحانات یار و یاور فرزندان خود باشید، به توصیه هایی که در این بخش  آورده ایم به خوبی عمل کنید.

  متخصص کودکان و نوزادان تبریز ولیعصر

  والدین در ایام امتحانات

  امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  جوی آرام در خانه ایجاد کنید:

  مهمترین مسئله در زمان امتحانات آرامش دانش آموزان است. برای جفظ آرامش فرزندانتان در زمان امتحانات هرگز در محیط خانه تنش ایجاد نکنید و از طرح مسائل و مشکلات اقتصادی و … که موجب ایجاد فشار روحی بر دانش آموزان می شود، خودداری کنید.

  ارتباط خوبی با فرزندتان برقرار کنید:

  در زمان امتحانات خونسردی خود را حفظ کنید واصل احترام متقابل را در ارتباط با سایر اعضای خانواده و فرزندتان رعایت نمایند . یکی از وظایف مهم اولیا حفظ خونسردی و تلاش در کاهش دادن نگرانی های مربوط به این دوره است. به احساسات درونی او (ترس ها و نگرانی ها و آرزوهایش…) احترام بگذارید و به درد و دل های او توجه داشته باشید. گوش مهربان و شنوای شما او را آرام می کند و به او انرژی می دهد.

  ارتباط با فرزند

  امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  مهمان دعوت نکنید و به مهمانی نروید:

  برای موفقیت فرزندتان در امتحانات باید خانه را آرام کرده و فضای مناسب درس خواندن را برایش فراهم کنید. این آرامش تا پایان امتحانات لازم است. بنابراین در این روزها تا حد امکان از مهمان دعوت کردن و رفت و آمد خودداری کنید.

  هیچ وقت آنها را از امتحان نترسانید:

  برخی والدین گمان می کنند با ترساندن فرزندشان از امتحانات او بیشتر درس خوانده و در امتحانات موفق می شود اما هیچ وقت فرزندتان را از امتحان نترسانید زیرا اینگونه در او ترس و استرس ایجاد خواهید نمود. با دانش آموز خود گفتگو کرده و به او امید بخشید و امتحان را در نظر او عادی جلوه دهید تا از حساسیت امتحان کاسته شود.

  برخورد با فرزند

  امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  تلاش کردن را به فرزند خود بیاموزید:

  تلاش کردن را به فرزندانتان یاد دهید و به آنها بگویید نتیجه تلاش موفقیت است. آن ها باید یاد بگیرند که خداوند موفقیت را در سایه تلاش دانسته است.

  اعتماد به نفس فرزندان خود را افزایش دهید:

  به فرزندانمان بیاموزیم که اعتماد به نفس با توکل بر خدا و اعتقاد به توانایی فردی حاصل می شود و به او یادآوری کنیم که می تواند انسان بزرگی باشد. والدین با برخوردهای منطقی و آرامش بخش و ذکر توانمندیهای فرزند می توانند اعتماد را در وی افزایش دهند. زمانی که دانش آموز خود را باور کند به راحتی می تواند از عهده سخت ترین امتحان با موفقیت برآید.

  افزایش اعتماد بنفس فرزند

  امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  برنامه های جانبی خود را حذف کنید:

  برای مطالعه و ایجاد آرامش در فضای خانه و خانواده برنامه های جانبی خود را حذف کنید و بعد از امتحانات انجام دهید.

  مدیریت زمان را به فرزندتان بیاموزید:

  اگر فرزندتان مدیریت زمان را بلد نیست به او بیاموزید که برای موفقیت در امتحانات باید زمان خود را مدیریت کرده و برای مطالعه طرح و نقشه داشته باشد. حتماً بین نوبت های مطالعاتی، فرزندان را وادار کنیم حدود ٢٠ تا ٢٥ دقیقه استراحت فکری و ذهنی داشته باشند.

  مدیریت زمان

  امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  فضا و محیطی شبیه کتابخانه را برای فرزندان خود فراهم نمایند:

  در طول مدت امتحانات فضا و محیطی شبیه کتابخانه را برای فرزندان خود فراهم نمایید. درزمانی که فرزندتان مشغول مطالعه است، از تلویزیون و دیگر ابزارهای ارتباطی پر صدا کمتر استفاده کنید و محیط خانه را ساکت کنید. به فرزند خود هرگز از تختخواب خود به عنوان میز مطالعه استفاده نکند، چون همانطور که پیش ازاین هم  توضیح دادیم مطالعه کردن در مکان خواب یا در جاهای بسیار نرم و راحت یا در حالت خوابیده و درازکش اشتباه است و زمینه ذهنی خواب را فرآهم می کند.

  به برنامه ریزی دانش آموز نظارت کنید:

  برای موفقیت دانش آموزان لازم است که اولیا بر برنامه ریزی درسی دانش آموز نظارت داشته باشند.

  برنامه ریزی دانش آموز

  امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  از وضعیت درسی فرزندتان اطلاع دقیق کسب کنید:

  با مسؤولان آموزش و مشاور دبیرستان ارتباط مداوم داشته باشید و از نظرات آن ها در مورد وضعیت درسی و رفتاری فرزندتان اطلاع دقیق به دست آورید.

  در امور درسی به فرزندتان کمک کنید:

  برای کمک به فرزندتان در امور درسی آماده باشید و اگر در خواست کمک کرد، به او کمک کنید.هنگام کمک کردن به فرزندتان در درس ها، به توانایی های او توجه کنید و نقاط ضعف او را با مهربانی یادآوری کنید و کمک کنید که توانایی اش را نشان دهد. در کمک رسانی به فرزندتان، از بی حوصلگی و بد اخلاقی و جر و بحث و تحقیر و سرزنش و منت گذاشتن به شدت پرهیز کنید.

  کمک به فرزند در یادگیری

  امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  به تغذیه فرزندتان توجه نمایید:

  در فصل برگزاری آزمون ها غذاهای مغذی و مقوی تهیه کنید .داشتن برنامه غذایی سالم و خوردن صبحانه سبب می شود دانش آموز انرژی کافی برای درس خواندن داشته باشد. والدین یک برنامه ی غذایی مناسب برای فرزندان خود فراهم سازند و غذاهایی که فسفر دارند مانند:ماهی، مغز گردو، فندق، و سایر مواد فسفری بیشتر استفاده نمایند.

  به خواب دانش آموز توجه کنید:

  دانش آموزان در فصل امتحانات باید شب ها به موقع بخوابند و خیلی دیر نخوابند زیرا خسته و خواب آلود بودن از جمله موارد مهمی هستند که باعث می شود دانش آموز در زمان برگزاری امتحان نتواند از پس پاسخگویی به سئوالات امتحان به نحو صحیح برآید.

  خواب دانش آموز

  امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  توصیه های مهم دیگر به والدین در فصل برگزاری امتحانات
  • وظایف خانگی محوله به دانش آموزان را حذف یا کاهش دهید.
  • ساعات تماشای برنامه های تلویزیون تا حد امکان کاهش دهید.
  • از توقعات بی جا و فشار بیش از حد برای مطالعه خودداری نمائید. کمال گرایی بیش از حد والدین و وسواس شدید خانواده نسبت به نمرات بالا باعث ایجاد اضطراب در فرزندان می شود.
  • اگر فرزندتان در یکی از امتحانات موفق نبود، او را مورد حمایت قرار ندهید و از سرزنش نمودن او خودداری کنید.
  • از مقایسه فرزندان با یکدیگر و با دیگران بپرهیزید.
  • بیش از حد بر درس خواندن تاکید نکنید.
  • با ارائه پاداش در دانش آموز ایجاد انگیزه نموده و آنها را تشویق به مطالعه نمائید.
  • مداوم به فرزندتان در مورد درس خواندن و عواقب نخواندن درس تذکر ندهید.
  • خطاها و اشتباهات فرزندتان را بزرگ نکنید.
  • از ابراز انتظارات خارج از توان فعلی او خودداری کنید.
  • از سرزنش و تحقیر فرزندتان پرهیز کنید.
  • نسبت های منفی (مثل تنبل، پررو، قدرنشناس، بی نظم و………..) به او ندهید.
  • از برنامه ی امتحانات فرزند خود اطلاع داشته باشند.

  امتحانات فرزندان و برخورد والدین هوشیار

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ها غیرفعالند.